Niculescu și Olaru, în optimile turneului de dublu de la Beijing

Tenis de câmp

Sport 02 Octombrie 2017 / 17:30 909 accesări
Sorana Cîrstea a pierdut duelul cu Monica Niculescu

În proba de dublu a turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing (China), dotat cu premii în valoare totală de 6.381.679 de dolari, avem două românce calificate în optimile de finală. Monica Niculescu și taiwaneza Su-Wei Hsieh au câștigat, luni, întâlnirea cu Sorana Cîrstea și letona Jelena Ostapenko, scor 6-4, 6-3, după oră și 15 minute de joc, iar Raluca Olaru și Lyudmyla Kichenok (Ucraina) au învins, tot în primul tur, perechea americană Lauren Davis / Alison Riske, scor 5-7, 6-2, 10-6, după o oră și 36 de minute de joc. Prezența în optimi la dublu este recompensată cu un cec în valoare de 20.700 de dolari și 120 de puncte WTA.

Pentru un loc în sferturi, Niculescu și Hsieh vor întâlni dublul Yung-Jan Chan (Taiwan) / Martina Hingis (Elveția), iar Olaru și Lyudmyla Kichenok vor înfrunta perechea Gabriela Dabrowski (Canada) / Yifan Xu (China), meciurile fiind programate miercuri.

HALEP ȘI CÎRSTEA JOACĂ MARȚI, LA BEIJING

La simplu, în turul secund, Simona Halep, locul 2 WTA și a doua favorită, o va întâlni marți dimineață, nu mai devreme de ora 9.30, pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28 WTA). Meciul ar fi trebuit să se desfășoare luni, însă ploaia a dat peste cap programările inițiale ale partidelor. Tot marți, în turul secund de la China Open, Sorana Cîrstea (46 WTA) o va înfrunta pe Christina McHale (SUA, 71 WTA, tenismenă venită din calificări), în timp ce Monica Niculescu (65 WTA) va juca miercuri, cu Shuai Peng (China, 24 WTA).