Noua Zeelandă este prima finalistă a Cupei Mondiale din Anglia

Semifinalele Cupei Mondiale de rugby: Noua Zeelandă - Africa de Sud 20-18

Sport 25 Octombrie 2015 / 18:00 576 accesări

Noua Zeelandă, campioana mondială en titre, a devenit prima finalistă a Cupei Mondiale de rugby 2015, după ce a învins Africa de Sud cu scorul de 20-18 (7-12), sâmbătă seară, pe stadionul Twickenham din Londra. Selecționata All Blacks, dominată în grămezi și la sol, a recuperat deficitul de cinci puncte înregistrat la pauză, 7-12, și a avansat în finală la capătul unui meci de mare luptă. Noua Zeelandă, aflată la a patra finală, va încerca să devină prima echipă care își apără titlul cucerit la ediția anterioară.

Meciul a fost unul echilibrat, cele două echipe succedându-se la conducere. Africa de Sud, campioană a lumii în 1995 şi 2007, a condus cu 3-0 după lovitura de pedeapsă transformată de Handre Pollard în minutul 3. Noua Zeelandă, câştigătoare tot în două rânduri a competiţiei, în 1987 şi 2011, a trecut în avantaj după eseul lui Jerome Kaino, transformat de Dan Carter. Până la pauză însă, Pollard a mai executat cu succes trei lovituri de pedeapsă, iar Springboks conduceau la jumătatea meciului cu 12-7.

All Blacks au pus lucrurile la punct în primul sfert de oră din repriza secundă. Carter a înscris din drop-gol, iar în minutul 52 Beauden Barrett a reușit un eseu transformat de Carter, astfel că scorul devenea 17-12. Până la final nu s-a mai marcat decât din lovituri de pedeapsă, executate de Carter pentru învingători, respectiv de Pollard și Patrick Lambie. Cu zece minute înainte de final, Noua Zeelandă conducea cu 20-18, iar acesta a fost și rezultatul final, cu toate eforturile depuse de sud-africani. Neozeelandezul Ben Smith a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Au evoluat echipele: Noua Zeelandă (antrenor Steve Hansen): Ben Smith - Milner-Skudder (49 Barrett), C. Smith, Nonu (52 S. Williams), Savea - D. Carter, A. Smith - McCaw, Read, Kaino (67 Cane) - Whitelock, Retallick - O. Franks (52 Faumuina), Coles (67 Mealamu), Moody (69 B. Franks); Africa de Sud (antrenor Heyneke Meyer): Le Roux - Pietersen, Kriel, De Allende (80 Serfontein), Habana - Pollard (65 Lambie), du Preez - Burger (64 Alberts), Vermeulen, Louw - De Jager (60 Matfield), Etzebeth - Malherbe (60 J. du Plessie), B. du Plessis (53 Strauss), Mtawarira (53 Nyakane).

A doua semifinală are loc duminică, de la ora 18.00, tot pe Twickenham, între Australia şi Argentina. Finala competiției este programată sâmbătă, iar cu o zi înainte se va disputa meciul pentru locul 3.

FOURIE DU PREEZ VREA SĂ SE RETRAGĂ DIN NAȚIONALĂ

Mijlocașul Fourie du Preez, căpitanul echipei Africa de Sud, a declarat că este probabil ultimul său meci internațional, după ce a fost serios lovit la față sâmbătă, în semifinala pierdută cu Noua Zeelandă. „Este probabil ultimul meu meci. Am un dinte spart și o lovitură puternică în față. Medicii vor constata care este gravitatea acestei accidentări”, a spus Fourie Du Preez, în vârstă de 33 de ani. El a jucat pentru naționala țării sale de 73 de ori. Fourie du Preez a marcat eseul care a dus Africa de Sud în semifinale după 23-19 cu Țara Galilor.

Greșeală de arbitraj decisivă pentru scorul final din meciul Australia - Scoția!

Australia s-a calificat în penultimul act după un final interzis cardiacilor!