Nu va fi uşor cu asiaticii!

Tenis de cîmp / Cupa Davis: România - Coreea de Sud 1-1

Sport 23 Septembrie 2006 / 00:00 790 accesări

Echipele de Cupa Davis ale României şi Coreei de Sud se află la egalitate, 1-1, după prima zi a întîlnirii contînd pentru barajul de menţinere în Grupa Mondială. Ieri, la Bucureşti, în primul meci, constănţeanul Andrei Pavel (89 ATP) l-a învins pe Woong-Sun Jun (379 ATP), cu scorul de 6-0, 6-4, 6-3, partida durînd o oră şi 40 de minute. Din păcate, în al doilea meci, Victori Crivoi (190 ATP) a pierdut în faţa lui Hyung-Taik Lee (58 ATP), sud-coreeanul cîştigînd fără drept de apel, cu scorul de 6-1, 6-1, 6-0, într-un duel care a durat 84 de minute.

În aceste condiţii, partida de dublu, programată sîmbătă, de la ora 13.00, ar putea fi decisivă în stabilirea învingătoarei. Cum Andrei Pavel a acuzat o accidentare la umărul drept la finalul partidei cu Woong-Sun Jun, România ar putea alinia la dublu formula Horia Tecău (358 ATP) - Florin Mergea (291 ATP), care va înfrunta cuplul Hyung-Taik Lee - Hee-Seok Chung (558 ATP). Totuşi, Pavel a spus că i-a mai trecut durerea după ce şi-a pus gheaţă în zona omoplatului şi crede că va putea juca la dublu. "Am avut gheaţă la umăr, imediat după ce s-a terminat meciul, aşa că mi-a mai trecut durerea. Acum este în regulă. În setul al treilea am simţit o durere în omoplat. Voi mai face nişte ultrasunete şi cred că pînă mîine (n.r. - astăzi) mă voi reface. Sper să pot juca şi la dublu. Dacă totul va fi în regulă, aş juca la dublu şi dacă ar fi 2-0 pentru noi după prima zi, nu numai la 1-1", a declarat Pavel, în cadrul conferinţei de presă de după meci. Pavel a povestit că a rîs când l-a auzit pe tatăl său spunînd, într-un interviu televizat, că Andrei Pavel va mai juca încă zece ani tenis. "Tata a fost foarte drăguţ, dar zece ani sigur nu voi mai juca", a spus Pavel.

În ultima zi, duminică, sînt programate ultimele două meciuri de simplu - de la ora 12.00: Andrei Pavel - Hyung-Taik Lee, urmat de Victor Crivoi - Woong-Sun Jun.