O nouă umilință pentru Schalke?

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 18 Februarie 2015 / 00:00 529 accesări

Ca și meciul dintre PSG și Chelsea, și cel dintre Schalke și Real Madrid este o reeditare a unei dispute de anul trecut, câștigată atunci de spanioli cu un net 9-2 la general (6-1 în Germania și 3-1 în Spania) și care ar putea oferi șansa revanșei pentru echipa germană. Cu condiția să evolueze mult mai bine decât a făcut-o în ultima partidă din campionat (sâmbătă a pierdut meciul de la Frankfurt, cu Eintracht) și, evident, mai bine decât anul trecut! Germanii ar putea profita de forma mai slabă pe care o traversează campioana Europei și ar putea încerca să obțină chiar o victorie pe teren propriu! Dar Real este marea favorită a partidei, deși Ronaldo n-a mai înscris de-o lună și chiar dacă de la spanioli vor lipsi Modric, Coentrao, Rodriguez, Khedira și Ramos, toți accidentați!

Dacă meciul de la Gelsenkirchen este unul dintre cele mai dezechilibrate din optimi, cel de la Basel este echilibrat, dar la un nivel scăzut, între două echipe care nu pot spera să avanseze mai departe de... sferturi! Campioana Elveției încearcă să ajungă pentru prima oară în sferturile UCL, în noul format, FC Basel ajungând în sferturile Cupei Campionilor Europeni în ediția 1973-1974! FC Basel va avea un atu serios împotriva portughezilor - pe antrenorul Paulo Sousa, care și-a început cariera de jucător la marea rivală a lui FC Porto - Benfica Lisabona! Lusitanii par a fi favoriți în această dispută, FC Porto venind după o toamnă fructuoasă în Europa - a obținut calificarea matematică în optimi după patru etape și a reușit recordul de goluri marcate în grupele UCL - 16!

Programul partidelor din această seară - ora 21.45: Schalke 04 Gelsenkirchen - Real Madrid (în direct la Digi Sport 1 și  Dolce Sport 1) și FC Basel - FC Porto (Digi Sport 2 și Dolce Sport 2).