O sportivă de la CS Farul, în topul mondial la sambo

Daniela Poroineanu a câștigat etapa de Cupă Mondială de la Moscova

Sport 24 Octombrie 2016 / 17:22 417 accesări
Daniela Poroineanu și Viorel Gîscă pregătesc Campionatele Mondiale din noiembrie

La sfârșitul săptămânii trecute, la Moscova a avut loc o nouă etapă contând pentru Cupa Mondială la sambo, competiție la care au participat și câțiva sportivi români. Ca de obicei, cea mai valoroasă reprezentantă a României la această disciplină sportivă, Daniela Poroineanu, care este legitimată la CS Farul Constanța, și-a învins din nou toate adversarele și s-a clasat pe primul loc la categoria 56 kg. Sportiva antrenată de Viorel Gîscă, care anul acesta a câștigat titlul european la Kazan, a făcut o excelentă repetiție generală înaintea Campionatelor Mondiale de la Sofia, programate în perioada 10-14 noiembrie. România a mai cucerit două medalii în concursul din capitala Rusiei, prin Andreea Ionaș, aur la categoria 52 kg, și prin Codrina Ionescu, bronz la categoria 60 kg.