Oaspeții și-au luat revanșa în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League - optimi de finală, manșa tur

Sport 18 Februarie 2016 / 15:29 532 accesări
Julian Draxler a făcut cel mai bun meci al său în UEFA Champions League

După ce, marți seara, gazdele au câștigat cele două partide programate în optimile de finală din UEFA Champions League, oaspeții și-au luat revanșa miercuri seara, când au câștigat clar cele două partide. La Roma, echipa gazdă a jucat la meci egal, prima repriză fiind una modestă, cu foarte puține faze ofensive. Mai mult, golul lui Cristiano Ronaldo, din minutul 57, a reprezentat primul șut pe spațiul porții în acest meci - un record nedorit pentru UCL! Golul lui Jese, din finalul meciului, a cam lămurit problema calificării în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, fiind greu de crezut că AS Roma poate întoarce acest rezultat chiar la Madrid. Meci spectaculos în Belgia, unde KAA Gent nu a mai reușit surprizele din toamnă, pierzând disputa cu VfL Wolfsburg. Este drept că golurile marcate de echipa gazdă pe finalul meciului mai lasă deschisă soarta calificării, dar este greu de crezut că belgienii se pot impune în Germania la două goluri diferență, mai ales că Gent nu a înscris - în această ediție a UCL - mai mult de două goluri, dar a primit gol în fiecare meci, cu o singură excepție - partida cu Valencia.

Rezultate de miercuri seară: AS Roma - Real Madrid 0-2 (Cr. Ronaldo 57, Jese 86) și KAA Gent - VfL Wolfsburg 2-3 (Kums 80, Coulibaly 89 / Draxler 44, 54, Kruse 60).