Olanda a învins Maroc într-un meci amical

01 Iunie 2017 / 09:18 454 accesări

Echipa naţională a Olandei, aflată la prima partidă de la revenirea lui Dick Advocaat în postul de selecţioner, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Marocului, într-un meci amical disputat la Agadir.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Promes '22 şi Janssen '68, în timp ce pentru gazde a înscris Boussoufa, în minutul 72.

Într-un alt meci amical, formaţia Italiei a trecut, la Empoli, cu scorul de 8-0 (4-0), de echipa statului San Marino. Golurile italienilor au fost marcate de Lapadula '10, '19, '49, Ferrari '13, Petagna '16, Caldara '48, Politano '58 şi Bonini '65 autogol.

Reprezentativa Coastei de Fildeş, cu selecţionerul Marc Wilmots la debut, a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Beninului, într-o partidă amicală disputată la Abidjan. Gazdele au deschis scorul prin Diabate, în minutul 69, oaspeţii reuşind egalarea prin Yarou, în minutul 80.