Olandezul Robin Haase a câștigat turneul challenger Sibiu Open

Sport 25 Septembrie 2016 / 23:18 803 accesări
Olandezul Robin Haase

Tenismanul olandez Robin Haase a câștigat, duminică, turneul challenger Robin Haase, dotat cu premii totale de 42.500 euro, după ce l-a învins în finală pe italianul Lorenzo Giustino cu 7-6 (2), 6-2.

Haase, clasat în acest moment pe locul 65 în clasamentul ATP, este cel mai bine cotat jucător în toate cele cinci ediții ale turneului de tenis de la Sibiu.

Lorenzo Giustino, aflat pe poziția 275 în lume, a cedat după o oră și 33 de minute.

''Ai făcut un meci extraordinar, te-am urmărit și în semifinala de ieri unde ai depus un efort extraordinar. Cred că astăzi ai fost puțin obosit, din fericire pentru mine, dar îți urez mult noroc pentru restul sezonului'', i-a transmis Haase oponentului său din ultimul act al competiției, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

''Vreau să transmit mulțumiri speciale lui Marius (n.r. Marius Vecerdea, directorul turneului Sibiu Open). El este unul dintre cei mai pasionați și mai implicați directori de turnee pe care îi cunosc. Am fost surprins de tot sprijinul pe care mi l-a acordat, de atenția cu care s-a ocupat să facă această săptămână și mai bună decât oricum era'', a mai spus Haase la finalul ceremoniei de premiere a câștigătorilor.

În drumul său spre finală, italianul Lorenzo Giustino a trecut pe rând de Dragoș Dima, apoi de polonezul Kamil Majchrzak, de favoritul numărul 5, Jan cehul Satral, iar în semifinale de australianul Chris O'Connell.

De cealaltă parte, Robin Haase a trecut pe rând de francezul Axel Michon, de croatul Nikola Mektic, de austriacul Dennis Novak, iar în semifinale l-a învins pe partenerul său din turneul de dublu, germanul Tim Puetz. Alături de Puetz, Haase a câștigat și finala la dublu, fiind primul jucător din istoria de cinci ani a turneului de la Sibiu care câștigă ambele competiții.

Pentru titlul de la simplu, Haase s-a ales cu un cec de 6.150 euro și 90 de puncte ATP, în timp ce Giustino a fost recompensat cu 3.600 euro și 55 de puncte ATP.