Olympique Lyon şi Manchester City, în sferturile UCL

Fotbal internaţional

Sport 08 August 2020 / 00:03 632 accesări

Vineri seară, în manşa retur a partidelor din optimile de finală ale UEFA Champions League, Juventus Torino şi Manchester City au obţinut victorii pe teren propriu. Dar Juventus nu a obţinut şi calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, Olympique Lyon eliminând-o pe „Bătrâna Doamnă” graţie golului marcat în deplasare.

Juventus Torino şi Real Madrid se opresc astfel în optimi, nereuşind să facă pasul în sferturi.

Rezultate - vineri, 7 august:

Juventus Torino - Olympique Lyon 2-1 (Cr. Ronaldo 43-pen., 60 / Depay 12-pen.) - în tur: 0-1

Manchester City - Real Madrid 2-1 (Sterling 8, Gabriel Jesus 68 / Benzema 28) - în tur: 2-1

Programul ultimelor două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor, manşa retur -

Sâmbătă, 8 august, ora 22.00:

Bayern Munchen - Chelsea Londra (în tur: 3-0)

FC Barcelona - SSC Napoli (în tur: 1-1)

Partidele vor fi transmise în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport.

Confruntarea de la Munchen va fi arbitrată de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, al patrulea oficial fiind Radu Petrescu.

Întâlnirile din sferturile UCL se vor disputa în perioada 12-15 august, în Portugalia, la Lisabona, după următorul program:

Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa)

RB Leipzig (Germania) - Atletico Madrid (Spania)

SSC Napoli (Italia) / FC Barcelona (Spania) - Chelsea Londra (Anglia) / Bayern München (Germania)