Osaka şi Del Potro s-au impus la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 19 Martie 2018 / 10:18 622 accesări
Juan Martin Del Potro a oprit seria de 18 partide câştigate consecutiv de Roger Federer (sursa foto: www.wtatennis.com)

Turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari, s-a încheiat cu victorie japonezei Naomi Osaka şi a argentinianului Juan Martin Del Potro. La feminin, Naomi Osaka (locul 44 WTA) a trecut în finală de rusoaica Daria Kasatkina (Rusia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20), cu scorul de 6-3, 6-2. Osaka a câştigat de la Indian Wells primul său trofeu din carieră în circuitul WTA. În semifinale, Osaka a eliminat-o pe Simona Halep (locul 1 WTA şi cap de serie numărul 1), scor 6-3, 6-0.

La masculin, Juan Martin Del Potro (locul 8 ATP şi cap de serie numărul 6) l-a învins pe liderul mondial, elveţianul Roger Federer, principalul favorit, cu scorul de 6-4, 6-7 (8/10), 7-6 (7/2), după două ore şi 42 de minute de joc. Federer, deţinătorul trofeului, a irosit trei mingi de set şi meci, iar Del Potro, câştigător la US Open, în 2009, după o finală jucată tot cu Federer, a obţinut astfel primul său trofeu de Masters Series. Federer a suferit prima înfrângere după 18 partide câştigate consecutiv în 2018, dar se va menţine pe primul loc ATP.

Prezenţa în finală la Indian Wells este recompensată cu un cec în valoare de 654.380 de dolari şi 650 de puncte, iar câştigătorii turneului vor încasa 1.340.860 de dolari şi 1.000 de puncte.