Parcurs perfect pentru Cristina Bujin

Atletism în sală / CN pentru seniori și tineret

Sport 17 Februarie 2015 / 00:00 660 accesări

La finalul săptămânii trecute, în sala complet renovată din cadrul Complexului Sportiv Național „Lia Manoliu” din București, au avut loc etapa finală a Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru seniori și tineret, dar și a 24-a ediție a „Cupei de Cristal”, trofeul care răsplătește cele mai bune performanțe ale competiției. Delegația constănțeană prezentă la startul întrecerii a avut o evoluție bună, reușind să adune 14 medalii.

Cel mai bun rezultat la seniori a venit de la Cristina Bujin (CS Farul, antrenor Bogdan Tudor), care și-a continuat seria victoriilor în proba de triplusalt și a cucerit titlul național, primind și un premiu de 9.000 de lei din partea federației pentru constanța în rezultate. În schimb, Andreea Ogrăzeanu (CS Farul, antrenor Dan Vlădescu) a produs o surpriză neplăcută și a pierdut pentru prima oară în ultimii ani medalia de aur în proba de 60 m, sosind doar pe locul secund. Tot pe locul secund au încheiat și Radu Cristian (CS Farul, antrenor Robertino Tănase), la 400 m, și Cornel Bănănău (CS Farul, antrenor Victor Nicolae), la 60 mg. În schimb, Adrian Dăianu (CS Farul, antrenor Daniel Cojocaru) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la triplusalt.

Mult mai bună a fost comportarea sportivilor constănțeni la tineret, unde s-au cucerit 9 medalii, dintre care 2 de aur, prin Cristi Boboc (triplusalt, CS Farul, antrenor Niculina Chiricuță) și Radu Cristian (400 m, CS Farul, antrenor Robertino Tănase), 3 de argint - Cristian Bododel (triplusalt, CS Farul, antrenor Alin Larion), Andreea Jaqueline Timofei (800 m, CS Farul, antrenor Niculina Chiricuță) și Ionuț Neagoe (lungime, CS Farul, antrenor Angela Popescu), respectiv 4 de bronz, prin Cristi Constantin (triplusalt, CS Farul, Carmen Botea), Andreea Jaqueline Timofei (400 m, LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuță), Ionuț Grecu (lungime, CS Farul, antrenor Bogdan Tudor) și Andreea Lefcenco (triplusalt, CS Farul, antrenori Cecilia Gevat și Alin Larion).

A 24-a ediție a întrecerii „Cupa de Cristal” a fost câștigată de sprinterul Cătălin Câmpeanu (CSM București), urmat de Daniela Stanciu (CSM București) și Mihai Donișan (Dinamo București), ambii de la săritura în înălțime.