Partidele din Grupa G au încheiat faza grupelor la World Cup 2018

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa G, etapa a 3-a

Sport 28 Iunie 2018 / 23:12 736 accesări
Belgienii (în roşu) s-au impus în duelul pentru primul loc în Grupa G (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Ultimele meciuri din faza grupelor de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia s-au disputat joi seară, în Grupa G. Belgia a depăşit Anglia în confruntarea pentru prima poziţie, iar Tunisia a trecut de Panama.

ANGLIA - BELGIA 0-1

La Kaliningrad, într-un meci în care părea că niciuna dintre formaţii nu vrea să câştige, belgienii au obţinut în cele din urmă victoria prin golul înscris de Januzaj, în minutul 51.

Scor final: Anglia - Belgia 0-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Anglia (selecţioner: Gareth Southgate): Pickford - Alexander-Arnold (79 Welbeck), Jones, Stones (46 Maguire), G. Cahill, Rose - Loftus-Cheek, Dier, Delph - Rashford, Vardy; Belgia (selecţioner: Roberto Martinez): Courtois - Dendoncker, Vermaelen (74 Kompany), Boyata - Chadli, Fellaini, Dembele, Tielemans - T. Hazard, Batshuayi, Januzaj (86 Mertens). Cartonașe galbene: Tielemans, Dendoncker. Meciul a fost arbitrat de Damir Skomina (Slovenia).

PANAMA - TUNISIA 1-2

La Saransk, Panama a condus Tunisia la pauză, în urma autogolului lui Meriah, din minutul 33, după care în repriza a doua africanii au întors rezultatul graţie golurilor marcate de Ben Youssef, în minutul 51, şi Khazri, în minutul 66.

Scor final: Panama - Tunisia 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Panama (selecţioner: Hernan Gomez): Penedo - Machado, R. Torres (56 Tejada), Escobar, Ovalle - Barcenas, Godoy, G. Gomez, Avila (81 Arroyo), Rodriguez - G. Torres (46 Cummings); Tunisia (selecţioner: Nabil Maâloul): Mathlouthi - Naguez, Bedoui, Meriah, Haddadi - Sassi (46 Badri), Skhiri, Chaaleli - Ben Youssef, Khazri (89 Srarfi), Sliti (77 Khalil). Cartonașe galbene: Avila, G. Gomez, Tejada / Sassi, Badri, Chaalali. Meciul a fost arbitrat de Nawaf Shukralla (Bahrain).

Clasament final Grupa G: 1. BELGIA 9p (golaveraj: 9-2), 2. ANGLIA 6p (8-3), 3. Tunisia 3p (5-8), 4. Panama 0p (2-11). Belgia și Anglia s-au calificat în optimi. Tunisia și Panama au fost eliminate.

În optimile de finală, duelurile dintre echipele calificate din Grupele G şi H vor fi următoarele - luni, 2 iulie, ora 21.00 (la Rostov-pe-Don): Belgia (locul 1 din Grupa G) - Japonia (locul 2 din Grupa H); marţi, 3 iulie, ora 21.00 (la Moscova, stadion „Spartak”): Columbia (locul 1 din Grupa H) - Anglia (locul 2 din Grupa G).