Patrick Dinu s-a numărat printre protagoniștii CN de înot pentru cadeți

Antrenat de Răzvan Florea la Atena Sport Club Constanța

Sport 17 Iulie 2017 / 18:44 887 accesări

În perioada 13-16 iulie 2017, bazinul de 50 de metri din Târgoviște a găzduit faza finală a Campionatelor Naționale de înot pentru cadeți (fete de 12 și 13 ani, băieți de 12-14 ani), competiție la care cluburile din județul Constanța au cucerit 13 medalii.

Cea mai bună comportare a reușit-o Patrick Dinu (12 ani), de la Atena Sport Club Constanța (antrenor Răzvan Florea), care a câștigat probele de 100 m bras, 200 m bras și 200 m spate, titluri naționale la care a adăugat patru medalii de argint, la 100 m spate, 100 m fluture, 200 m mixt și 50 m liber. Cu 55 de puncte, Patrick Dinu a ocupat locul 2 pe țară în clasamentul băieților de 13 ani, după Ștefan Cozma (CS Nautica Bacău), care a strâns 65 de puncte.

Colegul său de la Atena, Eugen Susanu (14 ani), a câștigat proba de 100 m liber, dar a mai urcat pe podium în două rânduri, cucerind argintul la 50 m liber și bronzul la 200 m liber.

Clubul lui Răzvan Florea și-a mai trecut în palmares și bronzul cuvenit ștafetei de 4x100 m mixt a fetelor de 12 ani (Amalia Gherman, Mădălina Diaconescu-Cărbunescu, Ana-Maria Pascu, Alexia Petcu).

La cele 11 medalii cucerite de Atena Sport Club Constanța s-au adăugat două medalii de bronz obținute de Denis Stignei (12 ani), de la Bogdan Ciubotariu Constanța (antrenor Gabriel Culea), la 50 m liber și 100 m liber.

În clasamentul general pe cluburi, Atena Sport Club a ocupat locul 5, cu 111p, iar Bogdan Ciubotariu Constanța s-a clasat pe 39, cu 13p. La Târgoviște au mai concurat și sportivi de la Palatul Copiilor Constanța (antrenor Octavian Tileagă).