Pavel şi Crivoi continuă în turneul de simplu

Turneul de tenis BCR Open România

Sport 13 Septembrie 2006 / 00:00 728 accesări

Tenismanul Andrei Pavel a debutat, ieri, la ediţia din acest an a turneului BCR Open România, întîlnindu-l, în primul tur, pe sîrbul Boris Pashanski. Constănţeanul a început cu dreptul turneul de la Bucureşti, depăşindu-l în două seturi, 6-3, 6-1, pe Pashanski. Andrei Pavel îl va întîlni astăzi, în turul al doilea, pe spaniolul Carlos Moya, care l-a depăşit cu emoţii pe peruanul Luis Horna. Într-un alt meci din turneul de simplu, Victor Crivoi l-a învins în trei seturi, 7-5, 4-6, 6-4, pe argentinianul Edgardo Massa (Argentina). Crivoi, aflat pe locul 196 în clasamentul ATP, a fost beneficiarul unui wild-card la turneul de la Bucureşti. Astăzi, Victor Crivoi îl va avea ca adversar în turul secund pe francezul Paul-Henri Mathieu.

La dublu, perechea Victor Crivoi - Victor Ioniţă a cedat în două seturi, scor 5-7, 2-6, duelul cu Leonardo Azzaro (Italia) - Sergio Roitman (Argentina).

Alte rezultate înregistrate ieri: Carlos Moya (Spania) - Luis Horna (Peru) 6-7, 7-6, 7-5; Filippo Volandri (Italia) - Simone Vagnozzi (Italia) 3-6, 6-2, 6-2; Florent Serra (Franţa) - Juan-Martin Aranguen (Argentina) 6-1, 6-0; Stefan Koubek (Austria) - Mariano Zabaleta (Argentina) 4-6, 6-4, 6-3; Florian Mayer (Germania) - Potito Starace (Italia) 6-2, 6-3.

Luni seară, Victor Ioniţă a ratat calificarea în turul al doilea, fiind învins, în două seturi, scor 6-4, 6-4, de spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo. La scorul de 4-3 în favoarea sa în setul al doilea, Victor Ioniţă a acuzat dureri la mîna dreaptă, solicitînd intervenţia medicului. Din acel moment al meciului, Ioniţă, clasat pe locul 271 în ierarhia ATP, nu a mai cîştigat niciun game.

Tot luni, perechea Andrei Pavel - Horia Tecău a fost eliminată în primul tur, după ce a pierdut în două seturi, scor 5-7, 3-6, în faţa cuplului format din argentinianul Martin Garcia şi peruanul Luis Horna. În primul set cele două perechi şi-au cîştigat fiecare propriul serviciu, pînă la scorul de 4-4, după care românii au făcut break, avantaj pe care l-au pierdut însă în game-ul următor. Perechea Garcia - Horna s-a impus în primul set printr-un break reuşit la scorul de 6-5. În setul al doilea cuplul Garcia- Horna a condus cu 5-0, reuşind două break-uri (2-0, 4-0), după care românii au revenit, cîştigînd trei game-uri consecutive, dar nu au putut întoarce rezultatul, pierzînd setul cu scorul de 3-6.