Petra Kvitova a câştigat turneul de la Wuhan

Sport 01 Octombrie 2016 / 15:22 506 accesări

Petra Kvitova a câştigat turneul de la Wuhan de o manieră categorică, după ce s-a impus cu 6-1, 6-1 în finala cu slovaca Dominika Cibulkova. Sportiva din Cehia avut nevoie doar de o oră şi 3 minute pentru a-şi trece în cont primul titlu din acest sezon.

Petra Kvitova a repetat scenariul din semifinale, când a învins-o pe Simona Halep cu 6-1, 6-2, după o oră şi 8 minute.

Ajunsă pe locul 16 în lume, Petra Kvitova a avut o săptămână de vis, în optimi reuşind să o învingă şi pe numărul 1 mondial, pe Angelique Kerber, după un meci maraton de peste trei ore. În urma acestui succes, cehoaica va urca pe locul 11 în clasamentul WTA, dar ea este încă departe de prezenţa la Turneul Campioanelor. Teoretic, pentru a juca la Singapore, Kvitova ar trebui să ajungă cel puţin până în finală şi la turneul din Beijing, care a debutat sâmbătă.