Petrolul a surclasat Sănătatea în Cupa României la fotbal

Optimi de finală

Sport 31 Octombrie 2019 / 08:18 642 accesări

După FC Hermannstadt şi FCSB, Academica Clinceni, Petrolul Ploieşti şi Dinamo Bucureşti au făcut pasul în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. Miercuri, Clinceni a câştigat pe teren propriu, iar Petrolul şi Dinamo s-au impus categoric în deplasare.

Rezultate - Marţi, 29 octombrie

CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-2 (Offenbacher 65, Persano 90+1)

Universitatea Cluj - FCSB 0-1 (Hora 12) - în minutul 86, Florin Tănase (FCSB) a ratat o lovitură de la 11 metri.

Miercuri, 30 octombrie

Academica Clinceni - FC Botoşani 2-0 (Patriche 34, Nsiah 84)

Sănătatea Cluj - Petrolul Ploieşti 0-7 (Hamza 16, Gavrilă 22, 44, 62, Marinescu 78, Blănaru 79, Arnăutu 84)

Foresta Suceava - Dinamo Bucureşti 0-4 (R. Grigore 9, Perovic 62, 87, R. Moldoveanu 70)

Programul celorlalte meciuri din această fază a competiţiei este următorul -

Joi, 31 octombrie

ora 14.30: Metalul Buzău - CSM Politehnica Iaşi (stadion „Cornel Negoescu” din Buzău);

ora 18.15: Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Astra Giurgiu (stadion Municipal din Sf. Gheorghe)

ora 21.00: FC Voluntari - Universitatea Craiova (stadion „Anghel Iordănescu” din Voluntari)

Întâlnirile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, „Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc vor urma prelungirile şi dacă egalitatea se va menţine se va trece la executarea loviturilor de departajare.

În faza naţională a Cupei României se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situaţia meciurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a patru înlocuiri de jucători, cu condiţia ca cea de a patra înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.