Phoenix Constanța, aproape calificată la turneul final

În Liga 1 de baschet feminin

Sport 07 Martie 2018 / 14:30 620 accesări
Chelsea Douglas (nr. 5, la minge) a marcat 34 de puncte în meciul de marți seară

CS Phoenix Constanța a încheiat turul fazei semifinale din Liga 1 de baschet feminin cu un succes așteptat și convingător în disputa cu Agronomia București, una dintre contracandidatele la calificarea pentru turneul final, decisiv pentru promovare. Baschetbalistele constănțene au controlat autoritar prima repriză a meciului disputat marți seară, în Sala Sporturilor din Constanța, și au acumulat un avantaj care le-a permis să abordeze fără prea mari emoții ultimele două sferturi. Remarcabilă a fost prestația ofensivă a americancei Chelsea Douglas, care a marcat aproape jumătate din totalul punctelor reușite de formația gazdă, având 70% procentaj la aruncările de două puncte! Phoenix a câștigat cu 75-61 (40-29), scorul pe sferturi fiind 20-10, 20-19, 18-13 și 17-19.

Au înscris pentru echipa constănțeană: Chelsea Douglas 34 de puncte (3x3), Bianca Fota 13 (1x3), Selena Kirberg 7, Ecaterina Armanu 6 (2x3), Gabriela Măgurean 6, Jasany Williams 4, Teodora Armanu 4, Mădălina Geleriu 1. Rezerve neutilizate: Alexandra Marcu, Bianca Florea, Maria Florea, Alexia Grancea.

„A fost un meci dificil, dar cred că am jucat bine în apărare. Este important că am câștigat și că avem acum mai multă încredere în noi. Cred că victoria este aproape decisivă pentru calificarea noastră la turneul final”, a declarat Selena Kirberg, căpitanul echipei constănțene.

„Victoria este importantă, având în vedere obiectivul clubului nostru. Începutul a fost mai greu, probabil din cauza tracului, însă până la pauza mare am realizat o diferență apreciabilă. Consider că înfrângerea de acasă cu Oradea a fost un accident, cauzat de o oarecare lipsă de atitudine a jucătoarelor. Astăzi (n.r. - marți) jocul a fost mult mai serios. Nu suntem calificați sută la sută, dar nu cred că mai putem rata primele patru locuri”, a afirmat Cristian Mănăstireanu, președintele CS Phoenix Constanța.

Și în campionatul fetelor urmează două săptămâni de pauză, runda viitoare, prima din returul fazei semifinale, fiind programată pe 18 martie, când CS Phoenix va juca la Constanța cu CSM-CSȘ Ploiești.

Rezultatele etapei a 7-a: Universitatea CSM Oradea - C Sportul Studențesc București 90-19; ACS KSE Tîrgu Secuiesc - CSM-CSȘ Ploiești 66-32; Phoenix Constanța - Agronomia București 75-61; Rapid București - CSM Târgoviște 66-76 (rezultat din sezonul regulat).

Restanță din etapa a doua: Universitatea CSM Oradea - CSM-CSȘ Ploiești (14 aprilie, ora 11.00).

Clasament: 1. CSM Târgoviște 8v/9j; 2. Universitatea CSM Oradea 7v/9j; 3. Phoenix Constanța 7v/9j; 4. Agronomia București 5v/9j; 5. Rapid București 5v/9j; 6. CSM-CSȘ Ploiești 2v/9j; 7. ACS KSE Tîrgu Secuiesc 2v/9j; 8. C Sportul Studențesc București 0v/10j.

Formația constănțeană stă în etapele cu numerele 2, 4, 9 și 11, atunci când ar trebui să întâlnească formațiile cu care a jucat în sezonul regulat, CSM Târgoviște și Rapid București.

Phoenix Constanța a trecut de sută pe terenul Sportului Studențesc!