Poloiştii români au pierdut primul meci la CE

Sport 14 Ianuarie 2020 / 13:14 950 accesări
Sursa foto: Facebook Federatia Romana de Polo

Reprezentativa de polo masculin a României a cedat marţi, la Budapesta, în meciul cu Olanda, scor 8-9 (2-2, 2-3, 4-1, 0-3), primul disputat în Grupa B a Campionatului European. Golurile formaţiei noastre au fost marcate de Gheorghe 3, Prioteasa 2, Radu 1, Georgescu 1 şi Fulea 1. Celelalte două partide ale tricolorilor în Grupa B vor avea loc joi, cu Serbia, de la ora 14.00, şi sâmbătă, cu Rusia, de la ora 12.30.

Câştigătoarele grupelor vor accede direct în sferturile de finală, iar echipele clasate pe locurile 2-3 vor juca încrucişat pentru calificarea în aceeaşi fază.

Barajul pentru sferturi este programat în 20 ianuarie, sferturile de finală se vor disputa la 22 ianuarie, semifinalele, la 24 ianuarie, iar finalele, la 26 ianuarie.

Campioana europeană din 2020 se va califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar alte cinci echipe vor ajunge la turneul preolimpic de la Rotterdam, din perioada 29 martie - 5 aprilie.

Serbia, câştigătoarea Ligii Mondiale, Italia şi Spania, ocupantele primelor două locuri la Campionatul Mondial, sunt calificate la JO 2020. Serbia este şi campioana europenă şi olimpică en titre. România a ocupat locul 11 la Campionatul European din 2018.