Polonia a produs mari surprize în turneul de la Jesolo

Preliminariile Campionatului Mondial de fotbal pe plajă

Sport 12 Septembrie 2016 / 18:48 489 accesări
Polonia nu a mai participat de zece ani la un Campionat Mondial de fotbal pe plajă

La Jesolo (Italia), în perioada 2-11 septembrie 2016, s-au desfășurat preliminariile europene ale Campionatului Mondial de fotbal pe plajă, al cărui turneu final este programat anul viitor, în Bahamas. Cele 28 de participante au fost împărțite în șapte grupe de câte patru formații, iar primele două clasate din fiecare grupă plus două echipe de pe locul 3 în cele șapte grupe, cu cele mai bune linii de clasament, au obținut calificarea în turul următor.

Aceste 16 echipe rămase în competiție au fost repartizate în alte patru grupe, ale căror câștigătoare vor merge la Mondialul din Bahamas (27 aprilie - 7 mai 2017). Printre ele se numără Portugalia, deținătoarea titlului suprem, Italia și Elveția, dar nu și Rusia, campioana mondială din 2011 și 2013 și câștigătoarea mai multor competiții europene inter-țări! Rușii au ocupat locul 5 în clasamentul final, primul de „sub linie”, fiind învinși de senzaționalii polonezi, care au câștigat neașteptat turneul de la Jesolo!!! Polonia, care a dat cel mai bun jucător al turneului din Italia, Bogusław Saganowski (12 goluri), și cel mai bun portar, Szymon Gąsiński, a învins și a lăsat acasă în a doua fază a grupelor două mari favorite, Rusia (5-3) și Ucraina (4-3). În turneul locurilor 1-4, jucat doar pentru palmares între cele patru calificate, „leșii” au învins Italia cu 3-2 (în prelungiri) și Elveția cu 6-3. Pentru Polonia va fi prima participare la Mondiale după locul 11 ocupat în 2006.

Clasament final al preliminariilor de la Jesolo: 1. Polonia; 2. Elveția; 3. Portugalia; 4. Italia; 5. Rusia; 6. Cehia; 7. Franța; 8. Azerbaidjan; 9. Spania; 10. Ucraina; 11. Belarus; 12. Germania; 13. Turcia; 14. Grecia; 15. Ungaria; 16. Moldova. România a ocupat locul 17, la egalitate cu Bulgaria, Danemarca, Anglia, Estonia, Georgia, Kazahstan, Lituania, Olanda, Norvegia și Serbia. Golgheter a fost elvețianul Dejan Stankovic, cu 25 de goluri. Reamintim că naționala României a terminat Grupa B pe ultimul loc, cu zero puncte, după trei înfrângeri: 4-6 cu Anglia (goluri Marian Măciucă 3 și Ionuț Florea), 0-11 cu Portugalia și 3-7 cu Moldova (goluri Marian Măciucă, Ionel Posteucă și Iulian Răvoiu).