Polonia, eliminată de la Cupa Mondială din Rusia

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA H: POLONIA - COLUMBIA 0-3

Sport 24 Iunie 2018 / 23:07 628 accesări
Columbienii (în albastru) continuă lupta pentru calificarea în optimi (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Columbia a câştigat la scor de forfait partida cu Polonia, disputată duminică seară, la Kazan, în etapa a doua din Grupa H, sud-americanii păstrând astfel şanse la calificarea în optimi. În schimb, polonezii sunt eliminaţi, urmând să joace doar pentru palmares şi orgoliu în ultima rundă din faza grupelor. Yerry Mina, în minutul 40, Radamel Falcao, în minutul 70, şi Juan Cuadrado, în minutul 75, au fost autorii golurilor unui succes clar al columbienilor.

Scor final: Polonia - Columbia 0-3.

Au evoluat următoarele formaţii - Polonia (selecţioner: Adam Nawalka): Szczesny - Piszczek, Bednarek, Pazdán (80 Glik), Bereszynski (72 Teodorczyk) - Gorálski, Krychowiak, Zielinski, Rybus - Kownacki (57 Grosicki), Lewandowski; Columbia (selecţioner: Jose Pekerman): Ospina - Arias, Sánchez, Mina, Mojica - Aguilar (32 Uribe), Barrios - Cuadrado, J. Rodríguez, Quintero (73 Lerma) - Falcao (78 Bacca). Cartonașe galbene: Bednarek, Goralski. Meciul a fost arbitrat de Cesar Ramos (Mexic).

Clasament Grupa H: 1-2. Japonia şi Senegal 4p (golaveraj: 4-3), 3. Columbia 3p (4-2), 4. Polonia 0p (1-5).

Programul partidelor din etapa a treia - joi, 28 iunie, ora 17.00: Senegal - Columbia (Volgograd) şi Japonia - Polonia (Samara).