Portugalia, prima finalistă la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, prima semifinală: PORTUGALIA - ȚARA GALILOR 2-0

Sport 06 Iulie 2016 / 23:50 686 accesări

Pentru a doua oară în istoria Campionatelor Europene la fotbal una dintre finaliste este reprezentativa Portugaliei, care după 12 ani va lupta din nou pentru titlul european. În 2004, pe teren propriu, Portugalia a pierdut, surprinzător, finala cu Grecia, scor 0-1, iar acum aşteaptă să afle numele adversarei din finala programată duminică seară, pe „Stade de France”. Joi seară, de la ora 22.00 (în direct la Pro TV şi Dolce Sport 1), la Marsilia, Germania şi Franţa se vor întâlni în cealaltă semifinală.

Miercuri seară, la Lyon, Portugalia a eliminat Țara Galilor, o debutantă la un turneu final de Campionatul European, Cristiano Ronaldo câştigând duelul cu Gareth Bale.

Cu câte două absenţe importante în ambele tabere, Pepe (accidentat) şi William Carvalho (suspendat) - de la portughezi, Ben Davies şi Aaron Ramsey (ambii suspendați) - de la galezi, partida a început cu destule dueluri la limita regulamentului. Iar în minutul 10 Cristiano Ronaldo a solicitat un penalty pentru o intervenţie a lui Collins, dar arbitrul suedez Jonas Eriksson a lăsat jocul să continue. Primul şut pe lângă poartă l-am notat abia în minutul 16, João Mário nereuşind să-i dea emoţii lui Hennessey. Replica galeză a venit în minutul 19, după o schemă la un corner, cu Bale trimiţând mingea la distanţă de poarta lui Rui Patrício. Acelaşi Bale a expediat primul şut pe spaţiul porţii, în minutul 23, balonul fiind reţinut de portarul advers, iar repriza s-a încheiat cu reluarea cu capul, peste poartă, a lui Cristiano Ronaldo, din minutul 44, după centrarea lui Adrien Silva.

Începutul reprizei secunde a fost perfect pentru Portugalia. Cristiano Ronaldo nu a mai greşit ţinta în minutul 50, fructificând, tot cu capul, centrarea lui Raphael Guerreiro, iar în minutul 53 a venit golul lui Nani, după un şut imprecis al lui Cristiano Ronaldo. Vedeta de la Real Madrid a executat periculos o lovitură liberă în minutul 63, galezii au încercat, însă fără succes, să revină în joc, iar portughezii s-au calificat fără emoţii în ultimul act, victoria cu 2-0 fiind una pe deplin meritată. Danilo, în minutul 79, şi Bale, în minutul 80, au şutat periculos în finalul partidei, dar portarii şi-au făcut datoria.

Au evoluat - PORTUGALIA (selecționer Fernando Santos): Rui Patrício - Cédric, Bruno Alves, José Fonte, Raphael Guerreiro - Danilo - João Mário, Renato Sanches (74 André Gomes), Adrien Silva (79 Moutinho) - Cristiano Ronaldo (cpt.), Nani (86 Quaresma); ȚARA GALILOR (selecţioner Chris Coleman): Hennessey - Gunter, Chester, Collins (66 A. Williams), A. Williams (cpt.), N. Taylor - Allen, Ledley (58 Vokes), A. King - Robson-Kanu (63 Church), Bale. Cartonaşe galbene: Bruno Alves, Cristiano Ronaldo / Allen, Chester, Bale. Partida a fost arbitrată la centru de suedezul Jonas Eriksson.