Potaissa Turda s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge

Sport 03 Aprilie 2017 / 18:05 563 accesări

Potaissa Turda a trecut și în meciul de duminică de formația HB Dudelange din Luxemburg, scor 36-35, și a obținut calificarea în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin. Potaissa a disputat pe teren propriu ambele manşe cu Dudelange, contând pentru sferturile de finală ale competiţiei, iar echipa ardeleană s-a calificat în semifinale cu două victorii, 32-29 şi 36-35.

În partida de sâmbătă, turdenii au întâmpinat destule dificultăţi, fiind conduşi după 30 de minute cu 20-17! Diferenţa s-a menţinut şi în partea secundă a partidei, însă Potaissa a avut un final irezistibil şi a reuşit să întoarcă soarta meciului: 32-29.

Duminică, reprezentanta României a încercat să-şi facă meciul mai uşor şi a condus permanent, chiar dacă diferenţa a rămas într-o limită acceptabilă pentru adversari.

Sâmbătă, pentru echipa antrenată de Horațiu Gal au înscris Georgică Cîntec 7 goluri, Cristian Adomnicăi 6, Roland Thalmaier 4, Răzvan Pavel 4, Roman Zacaciurin 3, Radu Lazăr 3, Ștefan Huta 2, Ionuț Rotaru, Alexandru Laslo și Nenad Savic. Marcatorii din meciul retur au fost Georgică Cîntec 8 goluri, Răzvan Pavel 7, Roland Thalmaier 6, Cristian Adomnicăi 5, Alexandru Laslo 3, Ștefan Huta 3, Roman Zacaciurin 2, Ionuț Rotaru și Nenad Savic.

În penultimul act al competiției, Potaissa va înfrunta echipa islandeză Valur Reykjavik, care a învins formația sârbă RK Sloga Pozega în ambele manșe din sferturi, 30-27 la Pozega și 29-26 în Islanda. Turul va avea loc pe 22 sau 23 aprilie, în Islanda, iar returul se va juca la Turda, pe 29 sau 30 aprilie.