Presa spaniolă a anunţat cine va fi selecţionerul „La Roja”

Fotbal internaţional

Sport 09 Iulie 2018 / 10:27 597 accesări
Luis Enrique are în palmares mai multe trofee cucerite ca antrenor la FC Barcelona (sursa foto: www.youtube.com)

Presa din Spania a anunţat că Luis Enrique, fostul antrenor al echipei FC Barcelona, va fi selecţionerul echipei naţionale de fotbal. Luis Enrique îl va înlocui pe Fernando Hierro, care s-a retras după ce a pregătit formaţia spaniolă la Cupa Mondială din Rusia, competiţie la care Spania a fost eliminată de Rusia, în optimile de finală, după executarea loviturilor de departajare. Hierro a fost numit selecţioner cu două zile înaintea startului turneului final de către Federaţia Spaniolă de Fotbal (RFEF), care l-a demis pe Julen Lopetegui, deoarece acesta a negociat şi a semnat un contract cu Real Madrid fără să anunţe RFEF. Hierro nu va mai ocupa şi funcţia de director sportiv în casdrul federaţiei.

În vârstă de 48 de ani, Luis Enrique a mai antrenat formaţiile AS Roma şi Celta Vigo, înainte de a prelua echipa FC Barcelona, în mai 2014. Luis Enrique a plecat de pe banca tehnică a Barcelonei la finalul sezonului 2016-2017, după ce a câştigat două titluri de campion al Spaniei, trei Cupe ale Spaniei, Supercupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial de fotbal a cluburilor. Ca jucător, Luis Enrique a evoluat la Sporting Gijon, Real Madrid şi FC Barcelona, îmbrăcând de 62 de ori tricoul primei reprezentative a Spaniei.