Prima înfrângere pentru HCDS II, victorie categorică pentru CS Medgidia

Handbal masculin / Divizia A, Seria B, etapa a 9-a

Sport 11 Noiembrie 2018 / 10:35 692 accesări

HCDS II (echipament alb-negru) a cedat la limită în derby-ul ligii secunde

Duelul primelor clasate din etapa a 9-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria B, disputat sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, între formaţiile HC Dobrogea Sud II Constanţa şi CSM Alexandria, s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 32-31, la pauză 14-13. A fost prima înfrângere din actualul campionat pentru jucătorii antrenaţi de Aleksandar Adzic, HCDS II fiind egalată astfel în clasament de echipa din Alexandria, cele două formaţii având câte 21 puncte, fiind departajate de golaveraj. Au evoluat pentru HCDS II: Toader şi Chilianu - Ilie 12 goluri, Cazacu 4g, Marcu 4g, Moroșanu 4g, Culea 3g, Popa 2g, Loghin 2g, Ostace, Apostol, Cutura, Niculae şi Maftei.

Pe locul al treilea în clasament, cu 16 puncte, se află CS Medgidia, echipa pregătită de Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga învingând la scor, tot sâmbătă, în deplasare, ultima clasată, CSU Târgovişte, cu scorul de 47-23, la pauză 22-10.

Pentru echipa din Medgidia au înscris Bida 13 goluri, Cătălin Ion 11g, Damian 6g, Cîmpu 5g, Savu 4g, Olar 4g şi Olteanu 4g.

În etapa viitoare este programat la Medgidia, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, derby-ul dobrogean dintre CS Medgidia şi HC Dobrogea Sud II Constanţa.