Prima victorie din carieră pentru Junshiro Kobayashi

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Sport 21 Noiembrie 2017 / 17:42 1137 accesări
Junshiro Kobayashi a debutat perfect în noul sezon al Cupei Mondiale

Japonezul Junshiro Kobayashi a câștigat prima etapă a noului sezon în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile. La Wisla, în Polonia, niponul în vârstă de 26 de ani a obținut primul succes al carierei, după ce în precedentele sezoane nu avusese nici măcar o clasare în Top 10. Cel mai bun rezultat al său era un loc 13, într-un concurs desfășurat la Trondheim, în 2015.

Germanul Richard Freitag era lider după prima manșă, cu o săritură de 126 de metri. Cel mai lung salt al primei runde îi aparținuse lui Stefan Kraft, 126,5 metri, dar cu vânt favorabil, astfel că austriacul avusese parte de compensație negativă și se afla pe locul 2, la egalitate cu Junshiro Kobayashi, care sărise 124 de metri.

În manșa a doua, Kobayashi a aterizat la 126,5 metri și a trecut pe locul întâi. Cel mai lung salt a fost cel al polonezului Kamil Stoch, 129,5 metri, dar acesta se afla doar pe locul 8 după prima manșă. La final, Stoch a încheiat pe poziția a doua, Kraft a completat podiumul, iar Freitag a fost doar al patrulea.

Cu o zi înaintea concursului individual, aceeași trambulină Malinka de la Wisla a găzduit și o probă pe echipe, câștigată de cvartetul norvegian format din Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande și Robert Johansson, cu 1023,8 puncte. Au urmat, la egalitate de puncte, 1006,5, Austria (Daniel Huber, Clemens Aigner, Michael Hayboeck, Stefan Kraft) și Polonia (Piotr Zyla, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch).

Următoarea etapă din acest sezon al Cupei Mondiale va avea loc duminică, pe trambulina Rukatunturi de la Kuusamo/Ruka (Finlanda).