Primele medalii pentru înotătorii constănțeni

Înot / Campionatele Naţionale pentru juniori, tineret și seniori

Sport 25 Martie 2016 / 17:16 608 accesări
Răzvan Grădinaru a cucerit medalia de argint la 100 m bras

Miercuri au început la Bacău, în piscina olimpică din localitate, Campionatele Naționale de înot pentru juniori, tineret și seniori. Dacă în prima zi nu au obținut nicio medalie, înotătorii legitimați la cluburi constănțene au reușit joi să urce de mai multe ori pe podiumul de premiere. Seniorul Răzvan Grădinaru (CS Farul Constanța, antrenor Anca Buzbuchi) a devenit vicecampion național la 100 m bras, probă în care colegul său de club Atila Abibula (antrenor Veronica Macovei) a ocupat locul 5.

În aceeași probă, Sebastian Tulea (Atena Sport Club Constanța, antrenor Laura Sachelarie) a ocupat locul 3 în finala B și locul 7 la tineret, dar a devenit campion național la juniori. Tot la 100 m bras, Simina Stroe (Palatul Copiilor, antrenor Octavian Tileagă) s-a clasat pe locul 6 în finala B, pe 10 la tineret și pe 6 la juniori.

La 800 m liber, Constantin Stoica (CS Bogdan Ciubotariu Constanța, antrenor Alina Jipa) a devenit vicecampion național de juniori și s-a clasat al patrulea la tineret. În aceeași probă, Mihai Popescu (Palatul Copiilor, antrenor Octavian Tileagă) a cucerit bronzul la juniori și a ocupat locul 6 la tineret.

La 1.500 m liber, Andreea Vlaicu (Palatul Copiilor, antrenor Octavian Tileagă) a terminat pe locul 4, dar a obținut medalii la junioare (argint) și la tineret (bronz). Campionatele Naționale de la Bacău se încheie duminică.