Primul cartonaș roșu la turneul final al CM de fotbal din Rusia

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA H: COLUMBIA - JAPONIA 1-2

Sport 19 Iunie 2018 / 17:01 668 accesări
Japonezul Kagawa (nr. 10) a deschis scorul din penalty (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

În primul meci jucat marți în Grupa H, la Saransk, Japonia a învins Columbia, scor 2-1, la capătul unei confruntări în care japonezii au beneficiat de omul în plus încă din minutul 3. Partida a consemnat primul cartonaș roșu acordat la actuala ediție a turneului final al Campionatului Mondial de fotbal, columbianul Carlos Sanchez fiind eliminat după ce a comis un henț în careu. Carlos Sanchez este al doilea în clasamentul jucătorilor trimiși la vestiare cel mai rapid la Cupa Mondială, după uruguayanul Sergio Batista, care a văzut cartonaşul roşu în primul minut la ediţia din Mexic, din 1986. Kagawa a înscris din lovitura de la 11 metri acordată, dar japonezii au fost egalați până la pauză. Quintero a executat inteligent o lovitură liberă în min. 39, trimițând minge pe sub zid, iar portarul Kawashima a fost surprins. Golul victoriei a fost marcat de Osako, în min. 73, cu capul, după un corner, columbienii nereușind să mai revină încă o dată.

Scor final: Columbia - Japonia 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Columbia (selecţioner: Jose Pekerman): Ospina - Murillo, Arias, Mojica, D. Sanchez - C. Sanchez, Cuadrado (31 W. Barrios), Lerma - Quintero (52 J. Rodriguez), Falcao, Izquierdo (70 Bacca); Japonia (selecţioner: Akira Nishino): Kawashima - Shoji, Nagatomo, Sakai, Yoshida - Shibasaki (80 Yamaguchi), Hasebe - Kagawa (70 Honda), Inui, Haraguchi - Osako (85 Okazaki). Cartonașe galbene: W. Barrios, J. Rodriguez / Kawashima. Cartonaș roșu: C. Sanchez (minutul 3). Meciul a fost arbitrat de Damir Skomina (Slovenia).