Primul meci, prima victorie pentru Viitorul la Belek

Fotbal / În cantonamentul din Antalya

Sport 14 Ianuarie 2019 / 21:09 588 accesări
Alexi Pitu a înscris golul victoriei în partida de luni

Luni seară, FC Viitorul a susţinut, prima partidă de verificare din cadrul cantonamentului pe care îl efectuează în această perioadă în Turcia. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au întâlnit liderul din Ungaria, Ferencvaros, în faţa căruia s-au impus cu scorul de 2-1 (Voduț 16, A. Pitu 71 / Lanzafame 64). Formaţia constănţeană a controlat meciul și a deschis scorul în minutul 16, prin Voduț, atacantul Viitorului învingându-l pe portarul advers din situație de unu la unu, după o pasă foarte bună a lui Vînă. La una dintre puținele ocazii de gol, Ferencvaros a egalat prin Lanzafame, în minutul 64, dar scorul final a fost stabilit de Alexi Pitu, în minutul 71, care a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Grosu şi a adus victoria echipei constănţene.

Au evoluat pentru Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - R. Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer - Vl. Achim, T. Băluță, Casap - Vînă, Voduț, I. Hagi (cpt.). Au mai intrat: V. Cojocaru - A. Ciobanu, Leca, Ghiță, Kuipers, Neciu, Grosu, Artean, N. Popescu, Houri, Mălăele, P. Iacob, Tîrcoveanu, Eric, Drăguș, L. Munteanu şi A. Pitu.