Primul punct pentru CS Tomitanii, succes cu punct bonus pentru CS Năvodari

Rugby / SuperLiga CEC Bank şi Divizia Naţională de Seniori

Sport 26 Octombrie 2019 / 21:20 1527 accesări

În etapa a 9-a din SuperLiga CEC Bank la rugby, formaţia CS Tomitanii Constanţa (antrenor Cristian Cojocaru) a evoluat sâmbătă în deplasare, la Cluj-Napoca, fiind învinsă de echipa gazdă, CS Universitatea, cu scorul de 40-34. După ce la pauză CS Tomitanii a condus cu 21-14, clujenii au întors rezultatul, constănţenii acuzând maniera de arbitraj, partida fiind prelungită până când gazdele au marcat esul victoriei. Punctele Tomitanilor au fost înscrise de Jone Nasalo - două eseuri, Giorgi Gigauri şi Răzvan Barbu - câte un eseu şi Darren Baron - patru transformări și două lovituri de pedeapsă. CS Tomitanii a obţinut primul punct din actualul campionat.

În etapa a 5-a din Divizia Națională de Seniori la rugby, CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase) a câştigat sâmbătă, în deplasare, meciul cu RC Gura Humorului, scor 41-8, la pauză 15-3, obţinând şi punctul bonus. Punctele echipei din Năvodari au fost reușite de Ion Cotiujanu şi Andrei Ciubotariu - câte două eseuri, Claudiu Popovici, Ovidiu Dumbravă şi Vasile Perju - câte un eseu și Mihai Comănici - trei transformări. În etapa viitoare, CS Năvodari va evolua tot în deplasare, sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 11.00, cu CSM Galați.