Primul succes pentru Viitorul în cantonamentul din Turcia

În al patrulea joc de verificare

Sport 18 Ianuarie 2018 / 20:50 1076 accesări
Alexi Pitu, mezinul din lotul campioanei României, a marcat pentru Viitorul în amicalul cu Luch Vladivostok

După 0-2 cu Galatasaray Istanbul, 1-1 (Gavra) cu Skenderbeu şi 1-1 (Ianis Hagi) cu Grasshoppers Zurich, FC Viitorul a obţinut, joi seară, prima victorie în meciurile de verificare susţinute în cantonamentul pe care îl efectuează la Belek, în Antalya. Campioana en titre a României a învins, cu scorul de 4-2, pe Luch Vladivostok (Rusia). Tabela de marcaj s-a modificat pentru prima oară în minutul 10, atunci când Drăguș a transformat cu precizie o lovitură de la 11 metri. Tot Drăguș a înscris în minutul 27, cu un șut superb de la aproximativ 23 de metri. A urmat autogolul lui Mladen, din minutul 28, după care Gavra a punctat în minutul 30, cu un șut puternic sub transversală, de la 14 metri, după o pasă a lui Drăguș. Ruşii au redus din diferenţă în minutul 48, prin Nyazin. Din minutul 60 a fost trimis în teren la Viitorul și tânărul Pop, iar în minutul 75 și Alexi Pitu, în vârstă de 15 ani şi şapte luni. Iar mezinul din lotul campioanei României a marcat în minutul 85, fructificând un penalty.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Mladen, Ghiță, Horj - Ciobanu, Twumasi, Dumitrescu (60 Casap), Lima - Gavra (75 Alexi Pitu), Drăguș (46 Mățan), Voduț (60 Pop); Luch Vladivostok (antrenor Aleksandr Grigoryan): Shamov - Steshin, Nasadyuk, Tikhiy, Marushak - Ponomarenko - Geloyan, Mashnev, Malyaka, Pavlenko - Gordienko. Au mai intrat: Fomin, Nyazin, Nosov, Kim, Khleborodov.

Programul următoarelor jocuri amicale pe care echipa constănțeană le va disputa la Belek:

- luni, 22 ianuarie: FC Viitorul - Kapaz (Azerbaidjan)

- luni, 22 ianuarie: FC Viitorul - FC Rostov (Rusia)

- joi, 25 ianuarie: FC Viitorul - Cernomorets Odessa (Ucraina)

- joi, 25 ianuarie: FC Viitorul - Jagiellonia (Polonia)