Primul trofeu din istorie la rugby pentru CSM Bucureşti

Sport 01 Aprilie 2018 / 19:10 567 accesări
CSM București a câștigat finala Cupei României după prelungiri (sursa foto: Facebook CSM Bucuresti Rugby)

Cupa României la rugby a fost câștigată în acest sezon de echipa CSM Bucureşti, care a învins sâmbătă, după prelungiri, pe stadionul „Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca, formația CSM Ştiinţa Baia Mare. Finala ediția a 71-a a competiției a fost una extrem de disputată, la pauză băimărenii conducând cu 9-6. După cele 80 de minute regulamentare scorul a fost egal, 19-19, astfel că au urmat prelungirile. „Zimbrii” au avut 26-22 după prima repriză de prelungiri, dar „tigrii” au obținut victoria în urma unui eseu reuşit în a doua repriză a prelungirilor. Rezultat final: CSM Bucureşti - CSM Ştiinţa Baia Mare 27-26.

Băimărenii au în palmares cinci trofee câştigate, în 1981, 1990, 1999, 2010 și 2012, în timp ce formația bucureșteană a câştigat primul trofeu din istoria clubului, Cupa României. Precedentele trei ediţii ale competiţiei au fost câştigate de echipa Timişoara Saracens.