Primul turneu WTA din carieră câştigat de Buzărnescu

Tenis de câmp

Sport 06 August 2018 / 09:00 1354 accesări

Mihaela Buzărnescu (locul 24 WTA şi cap de serie numărul 5) a câştigat, în noaptea de duminică spre luni, finala turneului de categorie Premier de la San Jose (SUA, California), dotat cu premii în valoare totală de 799.000 dolari. În ultimul act, Buzărnescu a învins-o într-o manieră categorică pe Maria Sakkari (Grecia, locul 49 WTA), cu scorul de 6-1, 6-0, după două ore şi 12 minute de joc. După finalele pierdure în acest an la Hobart şi Praga, Buzărnescu a obţinut primul trofeu din carieră în circuitul WTA la vârsta de 30 de ani şi va urca pe locul 20 în ierarhia mondială. Pentru succesul de la San Jose, Buzărnescu va primi un cec în valoare de 136.695 de dolari şi 470 de puncte WTA.

„Sper să mai pot evolua câţiva ani la acest nivel. În urmă cu doi-trei ani, jucam turnee Futures şi nu credeam că o să pot atinge acest nivel. Vreau să vă mulţumesc tuturor pentru că aţi venit să ne urmăriţi, a fost extraordinar că aţi venit să ne încurajaţi şi îmi pare rău că nu a fost o jucătoare americană în finală, dar sunt fericită că o să fiu pe afişul turneului anul viitor. Este ceva extraordinar pentru mine”, a declarat Buzărnescu, la festivitatea de premiere.

FELICITATĂ DE HALEP

Simona Halep, liderul ierarhiei mondiale, a felicitat-o Buzărnescu după obţinerea trofeului în turneul de la San Jose. Buzărnescu a devenit a doua tenismenă din România care pătrunde în Top 20 în ultimii peste 20 de ani, după Simona Halep şi tot a doua româncă învingătoare într-un turneu de categorie Premier în acest deceniu, tot după actualul lider WTA. Ruxandra Dragomir a ocupat locul 15 WTA în 1997, iar Alexandra Dulgheru sa- impus în turneul Premier de la Varşovia, în 2010.

„Atât de fericită pentru tine, Miki! Bine ai venit în Top 20 WTA”, a fost mesajul Simonei Halep postat pe Twitter.