Programul Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului - ediția a 45-a

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Programul Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului - ediția a 45-a
Cultură 22 Octombrie 2019 / 11:47 1238 accesări 0 comentarii

Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” din Constanța vă invită în perioada 27 octombrie - 24 noiembrie 2019, la cea de-a 45-a ediție a ”Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului”. Acest eveniment de tradiție cuprinde 13 reprezentații artistice (concerte simfonice, opere, spectacole de balet, recitaluri și o operetă) la care vor participa artiști de valoare atât din țară, cât și din străinătate.
——————————
Duminică, 27 octombrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
Concertul de deschidere al Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului
CARMINA BURANA - C. Orff
——————————

Dirijor - Radu Ciorei
Soliști - Daniel Pop București, Laura Eftimie, Doru Iftene
Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
Maestru cor - Adrian Stanache
Corul Colegiului Național de Arte „Regina Maria”
Dirijor - Inga Postolache
——————————
Sâmbătă, 2 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
FORȚA DESTINULUI G. Verdi
——————————

Regia artistică, light design, scenariu - Alice Barb
Scenografia - Maria Miu
Soliști - Akiko Hayakawa Japonia, Răzvan Săraru, Cătălin Țoropoc București, Orest Pîslariu București, Lucia Mihalache, Constantin Acsinte, Marius Eftimie, Gabriela Dobre, Laurențiu Severin, Iulian Bratu
Conducerea muzicală - Koichi Inoue Japonia
Maestru cor - Adrian Stanache
——————————
Duminică, 3 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
FRUMOASA ȘI BESTIA P.I. Ceaikovski
——————————

Libretul: Horațiu Cherecheș după Gabrielle - Suzanne Barbot De Villeneuve
Regia, Coregrafia, Light Design - Horațiu Cherecheș
Scenografia - Natalia Kornilova
Asistent coregrafie - Monica Cherecheș
Soliști - Mizuki Kubota (debut), Ryan Brown (debut), Steward Douglas (debut), Daia Kashiwaba (debut), Bogdan Bîrsănescu (debut), Keito Shimomura, Yuria Soeta (debut), Mayu Takahashi, Mayura Takase, Iguacel Sanchez
——————————
Miercuri, 6 noiembrie, ora 17 - Muzeul de Artă
BIJUTERII MUZICALE DIN CREAȚIA ROMÂNEASCĂ
În colaborare cu Universitatea „Ovidius” - Facultatea de Arte
——————————

Soliști - Andreea Bratu, Carmen Angheloiu, Mirela Voicu, Adrian Roșu, Iliana Velescu
În program lucrări din creația compozitorilor - D. Bălan, D. Gheciu, D. Rotaru, D. Cojocaru, T. Ciortea, P. Constantinescu, M. Jora, C.M. Cârneci, S. Drăgoi
Prezintă - Mariana Frățilă
Intrarea liberă.
——————————
Vineri, 8 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
CONCERT SIMFONIC
——————————

Dirijor - Antoine Marguier Elveția
Solist - Alessandro Taverna Italia
În program
H. Berlioz - Uvertura „Carnavalul roman”
A. Shor - „Travel Notebook” pentru pian și orchestră
A. Dvorak - Simfonia nr.8 în Sol major, op.88
Orchestra Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
——————————
Sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
A WHOLE NEW WORLD
——————————

Soliști - Aida Pascu (București), Smaranda Drăghici, Daniela Vlădescu, Doru Iftene, Răzvan Săraru
Conducerea muzicală - Lucian Vlădescu
Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”
Maestru cor - Adrian Stanache
——————————
Duminică, 10 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
CRĂIASA ZĂPEZII - E. Grieg/J. Sibelius
——————————

Regia şi coregrafia: Horaţiu Cherecheş
Scenografia: Natalia Kornilova
Libret: Horaţiu Cherecheş după povestea lui H. Cr. Anderson şi colaj muzical J. Sibelius, E. Grieg
Asistent coregrafie: Monica Cherecheş
Soliști - Mayu Takahashi, Irina Mihaiu, Adrian Mihaiu, Steward Douglas, Mayura Takase, Daia Kashiwaba, Keito Shiimomura, Ryan Rown, Cătălina Iliescu, Bogdan Bîrsănescu, Mizuki Kubota, Yuria Soeta
——————————
Sâmbătă, 16 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
BAL MASCAT G. Verdi
——————————

Regia - Carmen Dobrescu
Scenografia - Horia Popescu
Coregrafia - Fănică Lupu-Liești, Rodica Raicu-Uretu
Soliști - Madeleine Pascu (București), Vasile Chișiu București, Răzvan Săraru, Georgeta Grigore București, Smaranda Drăghici, Laurențiu Severin, Constantin Acsinte, Cristian Caragea, Andrei Băican
Conducerea muzicală - Jan van Maanen (Olanda)
Maestru cor - Adrian Stanache
——————————
Duminică, 17 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
Premieră - VOIEVODUL ȚIGANILOR - J. Strauss
——————————

Regia artistică, Libret, Text proză, Scenografie, Light design - Lucia Cicoară-Drăgan
Soliști - Doru Iftene, Laura Eftimie, Lucia Mihalache, Smaranda Drăghici, Daiana Gavrilescu, Constantin Acsinte, Mădălin Băldău, Marius Eftimie, Bogdan Ocheșel, Octavian Minea, Cristian Caragea, Cristian Parmac, Ștefan Acsinte, Marian Irimia, Iulian Bratu, Matias Eftimie, David Popescu
Conducerea muzicală - Gheorghe Stanciu
Maestru cor - Adrian Stanache
——————————
Miercuri, 20 noiembrie, ora 18.30 - Foyer Teatru
INTERMERIDIAN RECITAL DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ
——————————

Soliști - Diana Jipa (vioară), Ștefan Doniga pian
În program
F. Donceanu - Sonata nr.1 pentru vioară și pian
C.P. Basacopol - Sonata pentru vioară și pian
W. Klepper - Sonatina pentru vioară și pian
R. Georgescu - Interludiu și Toccata din Suita nr.2
R. Vlad - „Prințesa X” pentru vioară solo
U. Vlad - „Sonorități și nu-mă-uita’ pentru vioară și pian
V.R. Baciu - Scherzo pentru vioară și pian
Bilete doar la Agenția Teatrului.
——————————
Vineri, 22 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
COMORI ALE ROMANȚEI
——————————

Soliști - Alina Mavrodin Vasiliu, Daniela Vlădescu, Cristina Munteanu, Iulian Bratu, Mădălin Băldău, Mihaela Ionescu, Gabriela Dobre, Bogdan Ocheșel
La pian - Lucian Vlădescu
——————————
Sâmbătă, 23 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
RIGOLETTO G. Verdi
——————————

Regia Artistică - Emil Strugaru
Scenografia - Grigore Gorduz
Coregrafia - Fănică Lupu-Liești
Soliști - Ionuț Pascu București, Marie Josée Matar Liban, Doru Iftene, Constantin Acsinte, Lucia Mihalache, Gabriela Dobre, Laurențiu Severin, Bogdan Ocheșel, Andrei Băican, Iulian Bratu, Ionela Duma, Silvia Simionescu, Octavian Minea
Conducerea muzicală - Gheorghe Stanciu
Maestru cor - Adrian Stanache
——————————
Duminică, 24 noiembrie, ora 18.30 - Sala Teatrului
BĂRBIERUL DIN SEVILLA - G. Rossini
——————————

Regia artistică - Ștefan Munteanu
Scenografia - Eugenia Tărășescu Jianu
Soliști - Ștefan Ignat (București), Smaranda Drăghici, Mihai Irimia Brașov, Mihnea Lamatic București, Constantin Acsinte, Gabriela Dobre, Bogdan Ocheșel
Conducerea muzicală - Gheorghe Stanciu
Maestru cor - Adrian Stanache

Biletele se pot achiziționa de la Agenția Teatrului (0241.481.460) și online pe www.tnobconstanta.ro/bilete. Adițional biletele se regăsesc și în rețeaua de magazine partenere Entertix.ro: Carrefour și Cărturești.

Loading...

Adaugă comentariul tău





NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Sunt interzise atacurile la persoană, limbajul vulgar sau tendenţios şi postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme va fi sancţionată cu ştergerea imediată a comentariului.



Ştiri recomandate

Pagina a fost generata in 0.1545 secunde