Punct important obţinut de FC Farul

Fotbal / Liga a 2-a, Seria 1, etapa a 5-a: DUNĂREA CĂLĂRAŞI - FC FARUL 0-0

Sport 27 Septembrie 2015 / 16:27 1617 accesări

După două succese consecutive pe teren propriu, FC Farul Constanța a obţinut un rezultat de egalitate, scor 0-0, în partida cu Dunărea Călăraşi, disputată sâmbătă, în deplasare, în etapa a 5-a a Ligii a 2-a, după ce a jucat mai mult de jumătate de oră în inferioritate numerică. Aflate pe podium, gazdele au început în forţă şi au avut prima mare ocazie în min. 8, când L. Buş a şutat de la marginea careului mare în bară. Elevii lui Constantin Gache au replicat prin M. Ion şi Pătulea, însă portarul Lungu a respins de fiecare dată, iar cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate. Jocul s-a schimbat în min. 51, când Milea a văzut cel de-al doilea cartonaş galben, pentru că a ieşit din zid la o lovitură liberă înaintea fluierului arbitrului, şi a fost eliminat. În inferioritate numerică, FC Farul a închis jocul, încercând să lovească pe contre, iar singurele ocazii au venit abia pe final. Mai întâi, gazdele au cerut o lovitură de pedeapsă, după ce A. Stoica a căzut în careu, apoi Kanda a trimis, din doi metri, peste transversală. În ultimul minut de prelungire, constănţenii au avut oportunitatea să dea lovitura de graţie, însă M. Ion a trimis mingea pe lângă poartă, din marginea careului mic.

Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: Gudea - D. Bratu, Fl. Pătraşcu, M. Rusu, I. Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, Cristocea (58 S. Ilie), Milea - S. Chiţu (90 Butoi), Pătulea (72 Băjan).

Celelalte rezultate ale etapei: SC Bacău - Gloria Buzău 1-0, ACS Rapid CFR Suceava - Oțelul Galați 1-0, ACS Bucovina Pojorâta - ACS Berceni 2-2, Academica Clinceni - Ceahlăul Piatra Neamț 1-0, Dacia Unirea Brăila - CS Baloteşti 1-0. Rapid București stă.

Clasament: 1. Brăila 12p (golaveraj: 6-2), 2. Bacău 10p (5-3), 3. Rapid 9p (6-2), 4. Călărași 9p (4-2), 5. Suceava 9p (4-3), 6. FC FARUL 7p (5-3), 7. Clinceni 7p (6-6), 8. Oțelul 6p (3-6), 9. Balotești 4p (2-5), 10. Ceahlăul 3p (2-2), 11. Pojorâta 2p (7-10) 12. Berceni 2p (4-7), 13. Buzău 1p (3-6).