Putin l-a felicitat pe antrenorul Cherchesov

CM de fotbal Rusia 2018

Sport 02 Iulie 2018 / 11:25 1855 accesări
Akinfeev a respins mingea şutată de la 11 metri de Iago Aspas şi Rusia a produs una din surprizele turneului final (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Calificarea Rusiei în sferturile de finală de la World Cup 2018, în urma eliminării Spaniei, după executarea loviturilor de departajare, a fost salutată de preşedintele Vladimir Putin, care l-a sunat de două ori pe selecţionerul Stanislav Cherchesov, duminică, pentru a-l felicita. „Putin a privit tot meciul şi a susţinut naţionala. Înainte de meci, preşedintele l-a sunat pe Cherchesov pentru a-i ura succes pentru meciul cu Spania. Putin l-a sunat pe Cherchesov şi după meci şi a felicitat întreaga echipă. Antrenorului i-a spus că lucrul care contează cel mai mult în sport este rezultatul”, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei, Dmitry Peskov, conform agenţiei TASS. Sursa citată susţine că Putin nu va fi prezent nici la următoarele meciuri ale Rusiei, preşedintele rus fiind prezent în tribuna oficială doar la meciul de deschidere al turneului final al Campionatului Mondial, dintre Rusia şi Arabia Saudită, scor 5-0.

După ratarea calificării în sferturile Cupei Mondiale, în tabăra spaniolă nu este linişte. Preşedintele Federaţiei Spaniole de Fotbal, Luis Rubiales, este criticat pentru decizia de înlocuire a lui Julen Lopetegui cu Fernando Hierro cu doar două zile înaintea turneului final. Acum, zvonurile care circulă arată că Rubiales ar încerca aducerea la cârma selecţionatei iberice a actualului selecţioner al reprezentativei Belgiei, Roberto Martinez, dar acesta a semnat de curând prelungirea contractului cu Federaţia Belgiană de Fotbal.

Eliminarea Spaniei a adus şi retragerea din echipa naţională a mijlocaşului Andres Iniesta, care la vârsta de 34 de ani a decis că este timpul să nu mai îmbrace tricoul primei reprezentative. Iniesta a debutat în 2006 la naţionala iberică, la vârsta de 22 de ani şi a evoluat în 131 de meciuri, înscriind 13 goluri. Dintre acestea, unul a rămas în istorie, aducând titlul mondial Spaniei, în 2010, 1-0 în finala cu Olanda, la turneul final din Africa de Sud. Iniesta a contribuit din plin şi la cele două titluri europene cucerite de spanioli, în 2008 şi 2012. „Uneori, finalul nu este aşa cum sperăm sau cum îl visăm. Este cea mai tristă zi din cariera mea de fotbalist”, a declarat Iniesta la finalul meciului din oprimi, cu Rusia.