Raikkonen a fost penalizat cu 30 de secunde, Mercedes este campioană mondială la constructori

Automobilism / Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei

Sport 11 Octombrie 2015 / 19:41 641 accesări

Pilotul finlandez al echipei Ferrari, Kimi Raikkonen, a fost penalizat cu 30 de secunde, fiind găsit vinovat de comisarii FIA de producerea accidentului în urma căruia compatriotul său Valtteri Bottas, de la Williams, a fost nevoit să abandoneze la Marele Premiu al Rusiei, desfăşurat duminică. Raikkonen a coborât de pe locul 5 tocmai pe poziţia a opta, rezultat care i-a permis echipei Mercedes să devină campioană mondială a constructorilor pentru a doua oară consecutiv, cu patru etape înaintea finalului Campionatului Mondial de Formula 1. În ultimul tur al cursei de la Soci, Raikkonen l-a atacat riscant pe Bottas pe interior, în virajul al patrulea, şi cele două mașini s-au atins. Monopostul Williams a ajuns în zidul de protecţie şi Bottas a trebuit să abandoneze, în momentul în care era foarte aproape de a termina pe locul al treilea. „Ce... a făcut ăsta?”, a izbucnit Bottas, prin radio, către echipa sa, iar comisarii FIA au anunţat că vor investiga incidentul. Raikkonen a continuat, cu maşina avariată, reuşind să treacă linia de sosire al cincilea.

Și spaniolul Fernando Alonso (Mclaren-Honda) a fost penalizat cu cinci secunde, pentru depăşirea limitelor pistei, şi a coborât de pe locul 10 pe 11, pierzând punctul obținut în favoarea lui Max Verstappen.

Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei, etapa a 15-a a Campionatului Mondial de Formula 1, a fost câștigat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), care a fost urmat de Sebastian Vettel (Ferrari), mexicanul Sergio Perez (Force India), brazilianul Felipe Massa (Williams), rusul Danil Kviat (Red Bull), brazilianul Felipe Nasr (Sauber), venezueleanul Pastor Maldonado (Lotus), finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) și britanicul Jenson Button (McLaren-Honda). Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al SUA, este programată la data de 25 octombrie, pe circuitul de la Austin (Texas).

Clasamentul general al piloţilor: 1. Lewis Hamilton 302 puncte; 2. Sebastian Vettel 236p; 3. Nico Rosberg 229p; 4. Kimi Raikkonen 123p; 5. Valtteri Bottas 111p; 6. Felipe Massa 109p. Primele locuri în clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 531p; 2. Ferrari 359p; 3. Williams 220p; 4. Red Bull 149p; 5. Force India 92p.