Raluca Olaru şi Olga Savchuk, eliminate în primul tur al probei de dublu de la Miami Open

23 Martie 2017 / 19:49 445 accesări
Raluca Olaru

Perechea Raluca Olaru/Olga Savchuk a pierdut, joi, scor 2-6, 4-6, meciul disputat cu "dublul" Maria Jose Martinez Sanchez/Andreja Klepac, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 6,993,450 de dolari.

Meciul dintre cele două perechi a durat o oră şi 13 minute. Primul set a debutat sub semnul echilibrului, iar egalitatea s-a menţinut până în game-ul cinci, când Raluca Olaru şi Olga Savchuk şi-au pierdut pentru prima dată serviciul. Seria bună a perechii sloveno-spaniole a continuat, iar cele două s-au distanţat rapid la 5-2, cu două break-uri în faţă, având posibilitatea de a servi pentru câştigarea setului. Lucru care s-a şi întâmplat, iar primul set a trecut în contul "dublului" format din Maria Jose Martinez Sanchez şi Andreja Klepac, după 28 de minute, scor 6-2.

Actul secund a avut, la rândul său, parte de un început început echilibrat, fiecare dintre perechi greşind câte o dată pe serviciu. Apoi s-a mers cap la cap cu serviciul până în game-ul nouă, când Raluca Olaru şi Olga Savchuk şi-au pierdut din nou serviciul, iar Maria Jose Martinez Sanchez şi Andreja Klepac au ajuns din nou în postura de a servi pentru câştigarea setului şi a meciului. Ultimul act a luat sfârşit în 45 de minute, scor 6-4.

În turul următor, Maria Jose Martinez Sanchez şi Andreja Klepac se vor duela cu câştigătoarele meciului Bethanie Mattek-Sands/Lucie Safarova - Jelena Jankovic/Taylor Townsend. Pentru participarea în primul tur, perechea Raluca Olaru/Olga Savchuk va încasa un cec în valoare de 13,550 de dolari şi zece puncte în clasamentul WTA la dublu.