Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 8-a

Sport 24 Septembrie 2019 / 01:33 1018 accesări

Paul Antoche a adus victoria Farului

Un câine a stârnit amuzamentul în tribune

FC Farul Constanţa s-a impus la limită, scor 1-0, în confruntarea cu Ripensia Timişoara, luni, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a 8-a a Ligii a 2-a la fotbal. Un meci în care jucătorii pregătiţi de Ianis Zicu şi Daniel Florea au irosit mult prea multe ocazii clare de gol, dar în care, din fericire, reuşita lui Paul Antoche, din minutul 12, a adus victoria mult aşteptată. Mai ales că timișorenii au rămas în inferioritate numerică din minutul 29, Marius Fotescu, fostul jucător de la SSC Farul primind cartonașul roșu după o intrare dură la Nicola.După eliminare, în teren a intrat şi un câine, care a avut... de lucru pe teren, stârnind amuzamentul în tribune.

Au evoluat pentru Farul: Muțiu (cpt.) - Nicola, Cană, V. Lică, Carabela - Cruceru (24 D. Toma), P. Antoche, Greu (65 D. Halep) - Al. Stoica, I. Stoica (58 Hordouan), P. Petre.

Echipa constănţeană a bifat al șaselea meci fără gol primit din cele opt disputate în actuala ediție de campionat. Farul are a doua cea mai bună defensivă din Liga a 2-a, după lider, și nu a primit niciun gol în faţa propriilor suporteri în acest sezon.

În urma acestui succes, FC Farul a urcat pe locul 8 în clasament, ajungând la patru puncte de podium.

Duminică, 22 septembrie: Rapid Bucureşti - SCM Gloria Buzău 3-2

Clasament Liga a 2-a: 1. Turnu Măgurele 22p (golaveraj: 18-2), 2. UTA 16p (20-5), 3. Buzău 16p (16-6), 4. Mioveni 16p (11-5), 5. Rapid 16p (13-9), 6. Metaloglobus 13p (14-10), 7. FC Argeş 13p (10-8), 8. FC FARUL 12p (5-4), 9. Chiajna 12p (7-9), 10. Viitorul Pandurii 11p (6-8), 11. Petrolul 11p (7-10), 12. Reșița 9p (9-8), 13. Călărași 9p (9-12), 14. Csikszereda 8p (7-9), 15. Ripensia 8p (8-12), 16. U. Cluj 6p (9-10), 17. ASU Poli 6p (3-5), 18. Daco-Getica 6p (4-13), 19. Pandurii 5p (5-15), 20. Snagov 1p (2-23).