Răzvan Florea îşi intră în formă pentru Europene

Campionatele Naţionale de înot

Sport 23 Iunie 2006 / 00:00 1234 accesări

La piscina olimpică în aer liber din Complexul Lia Manoliu au început miercuri Campionatele Naţionale de înot open, competiţie la care participă atît seniori, cît şi juniori, pentru ultimii alcătuindu-se un clasament separat. În Bucureşti au făcut deplasarea şi mai mulţi înotători constănţeni, în frunte cu medaliatul olimpic de la Atena, Răzvan Florea. Ceilalţi sportivi de la Farul sînt Dragoş Agache, Roxana Purcelea şi Florin Nicola, precum şi juniorii Florin Vartan, Alin Milian, Bogdan Anghelache, Anca Militaru şi Andra Cosoreanu, toţi cu dublă legitimare, Palatul Copiilor şi Farul Constanţa. Cei nouă constănţeni sînt antrenaţi de profesorii Handrea (Florea), Florescu (ceilalţi seniori de la Farul) şi Alexe (juniorii cu dublă legitimare).

Aflat pe ultima linie dreaptă a pregătirilor pentru Campionatele Europene, Florea a obţinut două victorii în primele două zile ale concursului din Capitală: miercuri la 100m spate, iar joi la 200m mixt. "Sînt nişte timpi buni pentru actuala perioadă, mai ales că Răzvan a avut şi o pauză de cinci săptămîni. Sînt optimistă în vederea participării la Europene", a declarat antrenoarea lui Florea, Gina Handrea. Au mai urcat miercuri pe podium Agache, locul 2 la 100m bras, şi Norbert Trandafir (sportiv cu dublă legitimare, Farul şi CSS Tîrgu Mureş), care s-a clasat al doilea la 50m fluture, dar a devenit campion naţional la juniori. O surpriză plăcută a fost calificarea în finala probei de 400m liber a lui Florin Vartan (16 ani), aflat în ultimul an ca junior II. Vartan a ocupat locul 8 în finală şi 4 la juniori. Tot ieri, Agache a devenit campion naţional la 50m bras, sosind la egalitate cu Valentin Preda (CSM Piteşti)! De remarcat că Dragoş Agache, care urmează cursurile unei Universităţi din SUA, a sosit în România de cîteva zile, fiind acum în vacanţă. În alte finale de joi, la juniori, Trandafir a ocupat locul 1 la 100m fluture, Cosoreanu locul 2 la 50m bras, iar Vartan locul 5 la 200m mixt. Să mai notăm şi medalia de argint cucerită de ştafeta 4x100m mixt alcătuită din Florea, Agache, Nicola şi Trandafir, cu un timp sub recordul naţional: 3:49,45. Aurul le-a revenit celor de la CSM Piteşti.