Răzvan Marin a marcat primul său gol pentru Standard Liege

Fotbal / Campionatul belgian

Sport 09 Aprilie 2017 / 14:32 499 accesări
Reușita lui Răzvan Marin, fostul jucător al Viitorului, nu a adus victoria lui Standard

Internaţionalul român Răzvan Marin, în vârstă de 20 de ani, a marcat primul său gol pentru Standard Liege în partida încheiată la egalitate de formaţia sa, scor 2-2, sâmbătă, împotriva formaţiei St. Trond, în etapa a doua din play-out-ul din campionatul belgian. Jucătorul venit de la Viitorul în această iarnă a înscris în minutul 70 al confruntării, însă reuşita a adus doar un punct pentru Standard. Oaspeţii de la St. Trond au deschis scorul în minutul 35 prin Mechele, iar Standard a replicat imediat prin Belfodil, în minutul 36. În partea a doua, Răzvan Marin şi-a adus echipa în avantaj, însă eliminarea din minutul 81 a fundaşului Andrade le-a permis celor de la St. Trond să găseacă spaţii pentru golul egalizator care a fost marcat de Gerkens, al treilea minut al prelungirilor.

În urma acestui rezultat, Standard se află pe poziția a patra în clasamentul Grupei A de calificare pentru UEFA Europa League, cu un singur punct acumulat. St. Trond ocupă locul secund, cu patru puncte. Răzvan Marin a strâns, de la venirea de la FC Viitorul, şapte meciuri pentru Standard Liege, timp în care a marcat o singură dată şi a oferit o pasă decisivă. În prezent, mijlocaşul central este cotat la suma de două milioane de euro de către site-ul de specialitate transfermarkt.de.

În aceeași etapă, dar în play-off, internaţionalul român Dorin Rotariu a jucat o repriză în egalul obţinut de formaţia FC Bruges sâmbătă, scor 1-1, pe teren propriu, cu Charleroi. Fostul jucător de la Dinamo București a început meciul pe banca de rezerve, dar a fost introdus în teren de către antrenorul Michel Preud'homme imediat după pauză, când i-a luat locul lui Claudemir. Pentru Dorin Rotariu este al şaptelea meci jucat la FC Bruges, fără a marca sau a oferi pase decisive, cu un total de 247 de minute jucate.