Real Madrid a câștigat CM de fotbal al cluburilor

Sport 18 Decembrie 2016 / 16:15 436 accesări
Cristiano Ronaldo a reușit o triplă în marea finală

Duminică, în Japonia, la Yokohama, s-a încheiat o nouă ediție a Campionatului Mondial de fotbal al cluburilor, primul loc fiind ocupat, conform așteptărilor, de echipa spaniolă Real Madrid. În finala competiției, trupa pregătită de Zinedine Zidane a învins formația japoneză Kashima Antlers cu scorul de 4-2, după prelungiri. Karim Benzema a deschis scorul pentru „galactici” în minutul 9, iar gazdele au egalat în minutul 44, prin Shibasaki. În repriza a doua, același Shibasaki a marcat al doilea gol pentru formația japoneză, dar Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 60, din penalty. Au urmat prelungirile, în care CR 7 a mai lovit de două ori, în minutele 98 și 104, aducând trofeul la Madrid.

Au evoluat următoarele echipe - Real (antrenor Zinedine Zidane): Keylor Navas - Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos (108 Nacho), Marcelo - Casemiro, Kroos, Modric (106 Kovacic) - L. Vazquez (81 Isco), Cr. Ronaldo (112 Morata); Kashima (antrenor Masatada Ishii): Sogahata - Nishi, Ueda, Shoji, Yamamoto - Endo (102 Ito), Shibasaki, Ogasawara (67 Messias), Nagaki (114 Akasaki) - Kanazaki, Doi (88 Suzuki).

Tot duminică s-a disputat și finala mică a competiției, Atletico Nacional Medellin (Columbia) depășind pe Club America (Mexic), după executarea loviturilor de departajare, scor 4-3. După cele 120 de minute regulamentare de joc scorul a fost egal, 2-2 (Samudio 6-autogol, Guerra 26 / Arroyo 38, O. Peralta 66-pen.).