Real Madrid a câştigat Supercupa Europei

Marţi seară, la Skopje

Sport 09 August 2017 / 08:30 1146 accesări
„Galacticii” au mai obţinut un trofeu important (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Real Madrid a obţinut, marţi seară, pe stadionul „Filip II” din Skopje, a patra Supercupă a Europei din istoria clubului, după ce s-a mai impus în această finală şi în 2002, 2014 şi 2016. Duelul din Macedonia, cu Manchester United, a fost câştigat cu scorul de 2-1 de către „galactici”, prin golurile marcate de Casemiro, în minutul 24, şi Isco, în minutul 52, iar golul de onoare pentru Manchester United a fost reuşit de Lukaku, în minutul 62.

Au evoluat următoarele echipe - Real Madrid (antrenor Zinedine Zidane): Keylor Navas - Carvajal, S. Ramos (cpt.), Varane, Marcelo - Modrić, Casemiro, Kroos - Bale (74 Asensio), Benzema (83 Cr. Ronaldo), Isco (74 Lucas Vazquez); Manchester United (antrenor Jose Mourinho): De Gea - A. Valencia (cpt.), Lindelöf, Smalling, Darmian - A. Herrera (56 Fellaini), Matić, Pogba - H. Mkhitaryan, Lukaku, Lingard (46 Rashford). Cartonașe galbene: Carvajal, Sergio Ramos / Lingard, Rashford. Partida a fost arbitrată la centru de italianul Gianluca Rocchi.