Real Madrid a cucerit al 33-lea titlu de campioană a Spaniei, primul după o pauză de cinci ani

Sport 22 Mai 2017 / 07:00 500 accesări

Real Madrid a câştigat titlul campioană în La Liga, duminică, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Malaga, în etapa a 38-a, ultima din acest sezon al campionatului Spaniei. Cristiano Ronaldo, în minutul 2, şi Karim Benzema, în minutul 55, au marcat cele două goluri ale învingătorilor. În urma acestei victorii, Real Madrid a acumulat 93 de puncte şi a încheiat sezonul pe primul loc, la trei puncte de principala urmăritoare, FC Barcelona, care s-a impus şi ea duminică, pe teren propriu, scor 4-2, cu Eibar. Este cel de-al 33-lea titlu cucerit de formaţia de pe Santiago Bernabeu, cea mai titrată echipă din Spania. Real Madrid, care câştigase ultima dată campionatul în sezonul 2011-2012, este urmată de FC Barcelona, cu 24 de titluri.

Echipa pregătită de Zinedine Zidane va disputa în acest sezon şi finala Ligii Campionilor, meci programat pe 3 iunie, la Cardiff, în faţa grupării italiene Juventus Torino.