Real Madrid a stabilit un nou record de invincibilitate pentru fotbalul spaniol

Sport 13 Ianuarie 2017 / 12:43 383 accesări
Golul din prelungiri al lui Karim Benzema a „salvat” recordul „Galacticilor”

Real Madrid a ajuns la 40 de meciuri consecutive fără înfrângere, un record pentru fotbalul spaniol, după ce a terminat la egalitate, scor 3-3 (Danilo 10-autogol, Jovetic 53, Iborra 78 - Asensio 48, Ramos 82-penalty, Benzema 90+3), partida cu FC Sevilla din returul optimilor de finală ale Cupei Spaniei.

Real Madrid câştigase prima manşă de pe Santiago Bernabeu cu scorul de 3-0, însă a avut probleme în debutul meciului de pe Ramon Sanchez Pizjuan. Gazdele au deschis scorul după doar zece minute de joc, fiind ajutate de fundaşul lui Real Madrid, Danilo, care a trimis mingea în proprie poartă. Imediat după pauză, Asensio a restabilit egalitatea, iar Sevilla avea acum nevoie de patru goluri pentru a se califica în sferturi de finală. Gruparea antrenată de Jorge Sampaoli a trecut în avantaj, graţie reuşitei lui Jovetic, Iborra şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, iar Sergio Ramos a redus din diferenţă. Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri de Karim Benzema, iar echipa antrenată de Zinedine Zidane a ajuns la 40 de meciuri fără înfrângere în toate competiţiile.

Ultimul eşec al campioanei Europei a fost în deplasarea de la Wolfsburg, 0-2 în sferturile de finală ale ediției trecute din Liga Campionilor. Dintre cele 40 de meciuri fără înfrângere, Real s-a impus în 30 şi a încheiat zece la egalitate. Precedentul record aparținea rivalilor de la FC Barcelona, iar șirul celor 39 de partide fără eşec al catalanilor a fost întrerupt chiar de Real Madrid, în aprilie anul trecut. La patru zile după succesul de pe Camp Nou, madrilenii au pierdut în deplasare cu Wolfsburg și de atunci nu au mai cunoscut înfrângerea!

Real a marcat 115 goluri şi a primit 39, în timp ce Barça a reuşit 122 de goluri şi a primit doar 23 în cele 39 de jocuri fără eşec. Seria Realului cuprinde meciuri din La Liga, Liga Campionilor, Supercupa Europei, Cupa Regelui şi Mondialul cluburilor. Acum, următorul obiectiv al ibericilor este recordul de meciuri consecutive fără înfrângere în primele patru campionate ale Europei. Deocamdată, Real a egalat-o pe Nottingham Forest, iar în faţa sa mai sunt doar doi granzi ai Italiei, Juventus (43) şi AC Milan (42). Madrilenii vor susține următoarele meciuri oficiale, care îi pot asigura și acest record, pe 15 ianuarie cu FC Sevilla (în campionat, în deplasare), pe 18 ianuarie (manșa tur din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, adversarul va fi decis prin tragere la sorți), pe 21 ianuarie cu Málaga (în campionat, acasă) și pe 25 ianuarie (manșa retur din sferturile Cupei Spaniei).