Real Madrid, scor fluviu cu Rayo Vallecano

Fotbal internațional

Sport 20 Decembrie 2015 / 19:48 658 accesări

Duminică seară, pe stadionul „Santiago Bernabeu”, echipa Real Madrid a învins, cu scorul de 10-2, echipa Rayo Vallecano, după ce oaspeții au condus cu 2-1, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului Spaniei. Golurile „galacticilor” au fost marcate de Danilo (min. 3), Bale (min. 25, 41, 61, 70), Cristiano Ronaldo (min. 30-pen., 53) şi Benzema (min. 48, 79, 90). Pentru Rayo Vallecano au înscris Amaya (min. 10) şi Jozabed (min. 12). De la Rayo Vallecano au fost eliminaţi doi jucători în acest meci, Tito în minutul 14, şi Baena, în minutul 28. La Rayo Vallecano, internaționalul român Răzvan Raţ nu a făcut parte din lot, deoarece nu este refăcut complet în urma unei accidentări.

OVIDIU HEREA A MARCAT PENTRU SKODA XANTHI

Formaţia Skoda Xanthi, antrenată de Răzvan Lucescu, a terminat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 1-1, cu echipa PAS Giannina, în etapa a 15-a a campionatului Greciei, joc în care golul oaspeţilor a fost marcat de Ovidu Herea. Gazdele au deschis scorul prin Tsoukalas, în minutul 49, din penalty, iar Herea, care a intrat pe teren la Skoda Xanthi în minutul 55, a înscris în minutul 80. Echipa Skoda Xanthi se află pe locul 12 în clasament, cu 17 puncte. Lider este Olympiacos Pireu, cu 45 de puncte.

CHENNAIYIN FC, CAMPIOANĂ A INDIEI

Echipa Chennaiyin FC a câştigat titlul de campioană a Indiei, după ce a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2 (Bruno Pelissari 54, Kattimani 90-autogol, Mendoza 90+1 / Haokip 58, Jofre '87), formaţia FC Goa, în finala competiţiei. Chennaiyin FC este antrenată de fostul internaţional italian Marco Materazzi. Aceasta a fost a doua ediţie a campionatului indian, prima ediţie fiind câştigată de formaţia Atletico de Kolkata.

ECHIPA PROGRESO, NOU PROMOVATĂ, A CÂŞTIGAT CAMPIONATUL HONDURASULUI

Nou promovata Progreso a câştigat, sâmbătă seară, primul titlu de campioană a Hondurasului, după ce a învins formaţia Motagua, la loviturile de departajare, în returul finalei turneului Apertura. În meciul tur, disputat la Tegucigalpa, scorul a fost egal, 3-3. În retur, sâmbătă, la finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-1 şi s-a menţinut şi în prelungiri. La loviturile de departajare, Progreso s-a impus cu 4-1, iar echipa favorită, Motagua a ratat câștigarea celui de-al 14-lea titlu de campioană.