Record de victorii pe zgură pentru David Ferrer

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 27 Mai 2015 / 00:00 500 accesări

Tenismanul spaniol David Ferrer a înregistrat, ieri, victoria cu numărul 300 din cariera sa în meciurile disputate pe zgură, impunându-se, cu scorul de 6-1, 6-3, 6-1, în fața slovacului Lukas Lacko, după o oră și 22 minute de joc, în primul tur al turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Ferrer, cap de serie nr. 7, este al doilea tenisman în activitate cu cele mai multe succese pe zgură, fiind depășit doar de compatriotul său Rafael Nadal, care a adunat 335 de victorii. Cu această ocazie, Ferrer și-a făcut intrarea în clubul exclusivist al jucătorilor cu peste 300 de victorii pe această suprafață, din care fac parte numai 13 jucători. În plus, triumful în fața lui Lacko îl transformă pe Ferrer în al doilea spaniol cu cele mai multe meciuri câștigate la Roland Garros, 37, fiind devansat tot de Nadal, 66. În vârstă de 33 ani, Ferrer a participat la ultimele 13 ediții ale turneului de la Roland Garros, cea mai bună performanță fiind prezența în finala din urmă cu doi ani. De asemenea, Ferrer evoluează la cel de-al 50-lea turneu de Grand Slam consecutiv.

Spaniolul este al cincilea jucător din istorie cu cele mai multe prezențe la turneele de Grand Slam, fiind depășit de doi tenismeni aflați încă în activitate: compatriotul său Feliciano Lopez, 53 de prezențe, și elvețianul Roger Federer, deținătorul recordului absolut de participări, 62. La ediția de anul trecut, Ferrer a ajuns până în sferturile de finală la Roland Garros, unde a cedat în fața lui Nadal, cel care îl învinsese și în ultimul act din 2013.