Recordul lui Chelsea

Fotbal / Finala UEFA Europa League: BENFICA LISABONA - CHELSEA LONDRA 1-2

Sport 17 Mai 2013 / 00:00 382 accesări

Chelsea Londra este noua câştigătoare a UEFA Europa League, londonezii devenind prima formaţie învingătoare în Liga Campionilor şi apoi în UEL. Miercuri seară, în Olanda, pe Amsterdam ArenA, în finala celei de-a doua competiţii europene, Chelsea a dat lovitura decisivă în al treilea minut al prelungirilor, prin Branislav Ivanovic. În prima repriză Benfica a fost echipa mai ofensivă, care a ameninţat mai mult poarta lui Cech, dar cea mai mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Lampard, în min. 38, mingea şutată de căpitanul lui Chelsea fiind salvată miraculos de Artur. Tot Benfica a atacat mai mult în primul sfert de oră al reprizei secunde, dar golul a fost înscris de Chelsea, prin Fernando Torres, în min. 60, atacantul spaniol taxând o eroare a defensivei lusitane. Benfica a restabilit egalitatea în min. 68, prin Oscar Cardozo, care a fructificat lovitura de la 11m acordată pentru un henţ comis de Azpilicueta. După ce Lampard a trimis balonul în bara transversală, în min. 88, toată lumea se gândea la prelungiri. Dar Branislav Ivanovic a dus trofeul la Londra, în min. 90+3, cu o superbă lovitură de cap, după un corner executat de Juan Mata. Iar Cardozo a ratat la ultima fază a meciului şi totul s-a sfârşit pentru Benfica. Scor final: Benfica - Chelsea 1-2 (Cardozo 68-pen. / F. Torres 60, B. Ivanovic 90+3).

Au evoluat - Benfica (antrenor Jorge Jesus): Artur - Andre Almeida, Luisao (cpt.), Garay (78 Jardel), Melgarejo (66 Ola John) - Matic - Salvio, Enzo Perez, Gaitan - Rodrigo (66 Lima), Cardozo; Chelsea (antrenor Rafael Benitez): Cech - Azpilicueta, B. Ivanovic, G. Cahill, A. Cole - Lampard (cpt.), David Luiz - Ramires, Juan Mata, Oscar - F. Torres. Cartonaşe galbene: Garay, Luisao / Oscar. Partida a fost arbitrată de o brigadă olandeză avându-l la centru pe Bjorn Kuipers.