Relaxare şi apoi... victorie cu Levski Sofia pentru FC Viitorul

Fotbal / În cantonamentul din Cipru

Sport 20 Ianuarie 2017 / 23:14 745 accesări
Florin Purece a marcat gol al doilea pentru Viitorul în amicalul cu Levski

FC Viitorul a susținut, vineri seară, al treilea meci de verificare în cadrul cantonamentului din Cipru. Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi a întâlnit echipa bulgară Levski Sofi, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 2-1, la pauză 2-0. În prima repriză, fotbaliştii constănţeni au înscris prin Alex Nimely, în minutul 6, atacantul Viitorului reuşind să pătrundă în careu și să finalizeze la colțul scurt după o pasă a lui Benzar, şi prin Florin Purece, în minutul 17, care a preluat mingea la marginea careului și a marcat cu un șut plasat, la colțul lung. Până la pauză, echipa de la ţărmul mării a mai ratat câteva ocazii, prin Gabi Iancu, Purece, Cristi Ganea și Benzar, însă portarul bulgar Krastev a intervenit de fiecare dată salvator. În repriza a doua am mai notat ocaziile lui Vlad Morar și Florinel Coman, iar bulgarii au reuşit golul de onoare în minutul 85, prin Sasho Alexandrov, cu un șut senzațional din afara careului.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Buzbuchi (46 Rîmniceanu) - Benzar (46 Hodorogea), Țîru (75 Mladen), Boli, Cr. Ganea (75 Mitache) - Vînă (46 Dr. Nedelcu), Carp (71 Neniță, 80 Cruceru), Purece (75 Cicâldău) - G. Iancu (71 Cioablă), Nimely (71 Fl. Coman), A. Chițu (71 Vl. Morar).

Înaintea partidei cu Levski Sofia, jucătorii Viitorului au beneficiat de câteva momente de relaxare, ieşind la o plimbare în împrejurimile hotelului din localitatea Ayia Napa.

Următorul amical al Viitorului în Cipru va avea loc duminică, 22 ianuarie, cu FC Ural (Rusia), iar ultimul test în Insula Afroditei este programat luni, 23 ianuarie, cu FK Atlantas (Lituania).

FC Viitorul a câştigat şi primele două meciuri de verificare din Cipru: 8-0 (G. Iancu 2, Cruceru, Hodorogea, Cioablă, Cicâldău, R. Marin, Purece) cu Thoi Lakatamias (Cipru) şi 2-0 (Nimely 2) cu Ermis Aradippou (Cipru).