Remiză echitabilă la Cuiaba

Fotbal / CM, Grupa H: RUSIA - COREEA DE SUD 1-1

Sport 19 Iunie 2014 / 00:00 601 accesări

Meciul de la Cuiaba, dintre Rusia şi Coreea de Sud, formaţii considerate candidate la locul... secund în Grupa H, s-a încheiat nedecis, scor 1-1 (Kerjakov 74 / Lee Keun-Ho 68). Ambele echipe au început prudent meciul, aşteptând parcă o greşeală a adversarului care să le ofere prima şansă la cele trei puncte extrem de importante în lupta pentru calificare. Din acest motiv, ruşii şi sud-coreenii au ameninţat cele două porţi în special prin şuturi de la distanţă, dar şi acestea au venit abia după prima jumătate de oră. Cele două echipe şi-au împărţit momentele de dominare şi în prima parte a reprizei secunde, dar scorul a fost deschis în urma unei grave erori a lui Akinfeev, care a scăpat în poartă şutul lui Lee Keun-Ho, în min. 68. Antrenorul Fabio Capello a dovedit că nu întâmplător are cel mai mare salariu de la turneul final din Brazilia (8,3 milioane euro). L-a introdus în min. 71 pe Kerjakov, iar atacantul de la Zenit St. Petersburg a adus egalarea cu un şut din interiorul careului, peste numai trei minute. S-a încheiat 1-1, remiză ce păstrează în cursa de calificare ambele formaţii.

Au evoluat echipele - Rusia (antrenor Fabio Capello): Akinfeev - Eşenko, V. Berezuţki, Ignaşevici, Kombarov - Faizulin, Gluşakov (72 Denisov), Jirkov (71 Kerjakov) - Samedov, Kokorin, Şatov (59 Dzagoev); Coreea de Sud (antrenor Hong Myung-bo): Sung-Ryong - Lee Yong, Jeong-Ho (73 Seok-Ho), Young-Gwon, Suk-Young - Sung-Yueng, Ja-Cheol, Kook-Young - Chung-Yong, Heung-Min (84 Bo-Kyung), Chu-Young (56 Keun-Ho). Cartonaşe galbene: Şatov / Heung-Min, Ki Sung-Yueng, Ja-Cheol. Partida a fost arbitrată la centru de Nestor Pitana (Argentina).

În celălalt meci al Grupei H, Belgia a învins Algeria, scor 2-1. Clasament: 1. Belgia 3p, 2-3. Rusia şi Coreea de Sud - câte 1p (golaveraj: 1-1), 4. Algeria 0p (1-2). Etapa următoare programează duminică, 22 iunie, meciurile: Belgia - Rusia (Rio de Janeiro, ora 19.00) şi Coreea de Sud - Algeria (Porto Alegre, ora 22.00).