Remiză în duelul Viitorul - Astra

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 8-a

Sport 05 Mai 2018 / 07:30 1897 accesări

Denis Drăguş a înscris golul egalizator, iar Alexandru Mățan (nr. 7) a trimis mingea în bara transversală în prelungirile meciului de vineri seară

Partida disputată vineri seară, pe stadionul „Central” din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, între FC Viitorul şi Astra Giurgiu, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (Drăguş 76 / Abang 3), la capătul unui meci în care formaţia constănţeană a irosit pe final şansa de a obţine trei puncte extrem de importante în lupta pentru o clasare pe podium la finalul campionatului.

Duelul din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1 a început favorabil pentru oaspeți, care au deschis scorul la prima lor acțiune de atac, în minutul 3, prin vârful de atac Abang. Viitorul a trecut pe lângă egalare în minutul 40, atunci când Iliev a respins mingea trimisă din apropiere de Cicâldău, iar reluarea lui Gavra a fost respinsă în corner de un fundaş advers. Partea a doua a jocului a însemnat o presiune continuă la poarta lui Iliev, iar golul mult aşteptat a venit în minutul 76, atunci când Denis Drăguş a trimis în poartă mingea scăpată de Iliev după un şut al lui Mățan. Mai mult, Cristi Ganea a şutat periculos în minutul 85, însă balonul a fost respins de Iliev, iar în prelungirile meciului mingea trimisă cu capul de Mățan a lovit bara transversală a porții adverse.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ghiță, De Nooijer, Cr. Ganea - A. Ciobanu, Cicâldâu, Vînă - Gavra, I. Hagi (cpt.), Mățan; Astra (antrenor Gheorghe Mulțescu): Iliev - Bejan, Erico, Polczak - Butean (33 Balaure), Takayuki Seto, Dandea, Radunovic - A. Stan (cpt.), Abang (90 Urko Vera), Fl. Matei (89 L. Buş). Cartonaşe galbene: Mladen / Butean, Bejan, Dandea, Al. Stan, Iliev. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (București).

În etapa viitoare, penultima din play-off, FC Viitorul va evolua tot pe teren propriu, vineri, 11 mai, de la 21.45, urmând să întâlnească pe CSM Poli Iaşi.

Programul celorlalte partide din etapa a 8-a a play-off-ului- sâmbătă, ora 20.45: CFR Cluj - CS U. Craiova; luni, ora 20.45: CSM Poli Iași - FCSB.

Clasament play-off: 1. FCSB 43p (golaveraj: 12-5), 2. CFR 41p (8-6), 3. CS U. Craiova 35p (8-7), 4. Astra 33p (9-8), 5. FC VIITORUL 32p (12-10), 6. CSM Poli 21p (3-16). Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

Tot vineri seară s-a disputat şi primul meci din play-out: ACS Poli Timişoara - FC Voluntari 2-3 (Artean 60-pen., M. Roman II 76 / D. Benzar 7, L. Marinescu 44-pen., Ad. Bălan 65).

Programul celorlalte întâlniri din etapa a 8-a a play-out-ului - sâmbătă, ora 15.30: Juventus București - FC Botoşani; duminică, ora 18.30: Gaz Metan Mediaș - Dinamo București; luni, ora 18.00: Sepsi Sf. Gheorghe - Concordia Chiajna.

Clasament play-out: 7. Dinamo 35p (13-7), 8. Botoșani 29p (5-5), 9. Voluntari 24p (10-12), 10. Sepsi 23p (13-8), 11. Mediaș 21p (12-9), 12. Timișoara 19p (6-10), 13. Chiajna 19p (5-9), 14. Juventus 16p (5-8). Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.